Gaithner: Summit G20 by se měl zabývat růstem i rozpočty

25.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Toronto/Washington 25. června (ČTK) - Víkendový summit skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 by se měl soustředit na hospodářský růst i na rozpočtovou zodpovědnost. Uvedl to americký ministr financí Timothy Geithner. Summit by tak podle něj měl položit základy pro silnější hospodářský růst v budoucnosti.

Agentura Reuters již dříve uvedla, že představitelé skupiny G20 chtějí podle návrhu komuniké varovat před tím, aby bylo hospodářské oživení považováno za zaručené. Současně podle návrhu hodlají připustit, že špatný stav veřejných financí může poškodit dlouhodobý hospodářský růst. Představitelé G20 budou jednat v sobotu a neděli v Kanadě. Zástupci užší skupiny G8 se ale sejdou již dnes.

Spojené státy a Evropa se liší v názoru na to, jak rychle je zapotřebí přejít z boje proti hospodářské krizi ke snižování rozpočtových deficitů. Podle Geithnera si evropské země musí najít vlastní soubor opatření, ale musí mít na zřeteli potřebu silnějšího růstu.

"(V Evropě) si musí sami zvolit, co je pro jejich zemi nejlepší. V jednotlivých zemích se to bude lišit," řekl Geithner. Upozornil, že všechny země G20 souhlasí s tím, že je zapotřebí obnovit rozpočtovou zodpovědnost a snížit deficity na udržitelnou úroveň. Dodal však, že velká část těchto kroků by měla přijít až po obnovení hospodářského růstu.

Podobně jako Geithner se vyjádřil kanadský ministr financí Jim Flaherty. "Nejpalčivějším problémem je udržitelný hospodářský růst," řekl. Tato záležitost však podle něj vyžaduje v různých částech světa různé přístupy. "Jsou tu zjevně některé země, zejména některé evropské země, které naléhavě potřebují rozpočtovou konsolidaci," uvedl.

Německo se tento týden důrazně postavilo na obranu své ekonomické politiky a plánů rozpočtových úspor před kritikou americké vlády, některých ekonomů a investorů. Ministr financí Wolfgang Schäuble odmítl názory, podle nichž německé plány na ozdravení veřejných financí zadusí globální ekonomické oživení.

Postoj Německa podpořili nejvyšší představitelé Evropské komise a Evropské centrální banky. Prezident EU Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso v dopise lídrům G20 uvedli, že globální oživení postupuje lépe, než se čekalo, a největší světové ekonomiky by se měly shodnout na tom, aby "konsolidace rozpočtů začala nejpozději v roce 2011".

Šéf ECB Jean-Claude Trichet dnes v italském lisu La Repubblica prohlásil, že rozpočtové restrikce nezavlečou eurozónu do stagnace, a vyzval vlády k nezbytným rozpočtovým a strukturálním reformám.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK