Ve střední Evropě vznikl první obří region Dunaj - Vltava

01.07.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Furth im Wald 1. července(ČTK) - Předsedové hospodářských a řemeslných komor jihozápadních Čech a sousedních německých a rakouských regionů podepsali deklaraci o vzniku mezimetropolitního regionu Dunaj - Vltava, který chce v letech 2014 až 2020 čerpat dotace z EU. Novinářům to řekli předsedové komor Dolního Bavorska-Horního Falcka Toni Hinterdobler a Plzeňského kraje Zdeněk Mužík.

U vzniku Evropského regionu Dunaj - Vltava (ERDV) stály komory Plzeňského, Jihočeského a Karlovarského kraje, Dolního Bavorska, Horního Falcka a Horního Rakouska. Oblast česko-německo-rakouského pomezí s téměř 5,5 milionu obyvatel, větší než Švýcarsko, nahradí současné výrazně menší regiony soudržnosti, které dočerpají evropské dotace v roce 2013.

"Kraje, města, obce, podniky, svazy a sdružení musí být na nové plánovací období EU připraveny co nejdříve. Unie už dává dohromady model financování regionálních aktivit po roce 2013," uvedl Mužík. Celoevropskou koncepci bude EU projednávat na přelomu let 2011 a 2012, aby byl v roce 2013 schválen unijní rozpočet na další plánovací období.

"Už letos v říjnu se sejde Evropská komise a řekne, jak má vypadat regionální podpora. Hovoří se o tom, že jen třetina dotací půjde od roku 2014 přes vlády a zbytek přes regiony," dodal Mužík. Hlavními cíli nového ERDV budou udržení zaměstnanosti ve vazbě na kvalitní vzdělanost a hospodářský rozvoj zaměřený na výzkum, vývoj a transfery technologií.

"Vzniklo otevřené pracovní sdružení, nikoli formální instituce. Už téměř rok spolu jednáme," dodal Hinterdobler. Pokud by sdružení nedosáhlo na nové evropské peníze, chce nadále vzájemně posilovat hospodářský potenciál obří oblasti a bude usilovat o národní, krajské a přeshraniční peníze a už nyní využívá možnosti stávajících fondů. Regiony, které mají společné rysy, je musí společně podporovat, dodal. Jako velmi úspěšný příklad společného regionu uvedl Sársko na pohraničí s Francií a Lucemburskem.

Dnes podepsaný dokument zašlou komory podle Hinterdoblera Evropské komisi a Evropskému parlamentu, zemským a spolkovým vládám a poslancům. "Politici o tom vědí, už mají domluveno, že vytvoří společný orgán a pracovní týmy. Proto jsme se my sešli, aby měli zaměstnavatelé váhu," dodal Mužík. Komory už jednají s ministerstvy a národními vládami.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK