ArcelorMittal musí omezit výrobu železa kvůli sporu s Evrazem

01.07.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ostrava 1. července (ČTK) - Největší tuzemská huť, ArcelorMittal Ostrava (AMO), musí omezit výrobu železa. Její největší odběratel Evraz Vítkovice Steel dnes totiž dočasně uzavřel svou ocelárnu. Propouštění však ArcelorMittal Ostrava kvůli snížení produkce nechystá. Snaží se najít jiný odbyt železa a svých ocelových výrobků. Zástupci firmy to dnes řekli na tiskové konferenci.

"Celkově budeme muset zpomalit naši výrobu na vysokých pecích. V červenci budeme mít proto určitě výpadek ve výrobě. V srpnu a září už hledáme alternativy, abychom mohli výrobu vrátit na původní úroveň, pokud se sama firma Evraz nerozhodne obnovit výrobu ocelárny," uvedl generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil.

AMO dodával klíčovému zákazníkovi, kterým pro něj Evraz byl, čtvrtinu své produkce, zhruba 50.000 kilotun železa měsíčně. "Určitě nebudeme snižovat stav zaměstnanců. Naše vysoké pece budeme muset provozovat sice na nižší výkon, ale zaměstnáme naše lidi jinde. Pokud bude situace trvat déle, tak už máme alternativní řešení," řekl Kochuparampil.

Poslední dodávka surového železa odešla z ArcelorMittal do Evrazu ve středu kolem poledne. Další dodávky Evraz odmítl. Cenu železa považuje za nadsazenou, což ale AMO odmítá. "Ani nám oficiálně neoznámili, že odběr železa končí," podotkli zástupci ArcelorMittal. Přitom obě firmy podle Kochuparampila loni podepsaly šestiletý kontrakt o dodávkách železa. Přerušení odběru železa bude ArcelorMittal považovat za jeho porušení a nevylučuje možnost vymáhání škod.

ArcelorMittal nyní hledá řešení jak výpadek dodávek železa pro Evraz nahradit. "Jednou z krátkodobých alternativ pro nás je možnost zpevňovat železo. Trh na jeho prodej existuje, byť je omezený. Okamžitě jsme se o to začali zajímat, a podařilo se nám určité množství prodat. Přitom jeho ceny jsou výrazně vyšší než ceny železa, za které jsme dodávali firmě Evraz," uvedl Kochuparampil.

Firma rovněž plánuje navýšit výrobu ve vlastní ocelárně, která by tak spotřebovávala větší množství surového železa z vysokých pecí. Dlouhodobější alternativou je získání nových trhů. ArcelorMittal se chce zaměřit na trhy v Turecku a na Balkáně. "Chceme tam získat klíčové postavení," podotkl Kochuparampil.

Radim Kijonka mol

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK