ÚOHS zahájil druhé správní řízení s Kauflandem

19.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brno 19. srpna (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil v pořadí již druhé správní řízení s obchodním řetězcem Kaufland. Podezřívá ho ze zneužití významné tržní síly. ČTK to potvrdil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Správní řízení bylo zahájeno tento týden. Vyjádření Kauflandu ČTK zjišťuje.

ÚOHS kromě toho podle Rafaje aktuálně prošetřuje více než tři desítky podnětů ze zneužití významné tržní síly, přičemž většina stížností se týká podmínek dodavatelsko-odběratelských vztahů obchodních řetězců.

Podle informací ČTK se aktuálně zahájené správní řízení týká pekárenských výrobků. Především pak chování Kauflandu vůči svým dodavatelům, pro které jsou cenové a obchodní podmínky ze strany obchodního řetězce údajně nevýhodné. Pekaři se prý tak mohou po odečtení regálného nebo financování slevových akcí ve prospěch řetězce dostat s prodejní cenou až pod své výrobní náklady.

Zákon o významné tržní síle předloni předložila skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Norma reguluje především vztah obchodních řetězců a jejich dodavatelů. Zákon například stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, čímž jsou podle expertů poškozováni spotřebitelé. Obchodním řetězcům od února hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Zákon má řadu kritiků a problematických ustanovení. Dosud není jasné jak se jej ÚOHS podaří aplikovat a jak budou na rozhodnutí reagovat soudy. Zatím nebylo rozhodnutí vydáno žádné. Správní řízení byla zahájena tři, dvě s Kauflandem a jedno s Aholdem. Podle bývalého místopředsedy ÚOHS a právníka z advokátní kanceláře Havel&Holásek Roberta Nerudy norma v mnoha případech ukládá to, co už vyplývá z jiných předpisů. Zákon se podle něj vyloženě nepovedl. "Je nejasný a těžko aplikovatelný. Je i diskriminační, neboť se vztahuje pouze na jednu konkrétní skupinu odběratelů, aniž by bylo zřetelně zdůvodněno proč," řekl dříve ČTK Neruda.

Zákon hodlá znovu posoudit i nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), přičemž jednou z možných variant řešení je i jeho zrušení. Zákon je podle něj složitý a zkostnatělý. Proti zrušení zákona jsou zemědělci i potravinářské firmy. Na dotaz ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj nechtěl význam nové právní formy komentovat. "Úřadu nepřísluší posuzovat užitečnost zákona. Tato právní úprava je platná a ÚOHS je v ní uveden jako orgán dohledu, tuto roli tedy naplňuje," uvedl Rafaj.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK