Neomezený pohyb po EU

12.06.2003 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Cestujete rádi? Jezdíte do ciziny za prací? Pak po vstupu budete mít neomezené možnosti! Částečný výčet Vám nyní přinášíme.

Evropské unie je postavena na třech pilířích, které tvoří současnou evropskou integraci. Jednotlivé pilíře jsou - Evropské společenství (tj. jednotný vnitřní trh), společná zahraniční a bezpečnosti politika, policejní a justiční spolupráce v trestních věcech. První z nich je tvořen 4 základními svobodami - volným pohybem zboží, osob, služeb a kapitálu. O nejdůležitějším z nich - volném pohybu osob, budou následující řádky.

Již během zítřka a dne následujícího si rozhodneme o naší budoucnosti. Vstoupíme-li do Evropské unie, budou se moci  čeští občané ve všech ostatních členských státech ucházet o zaměstnání, podnikat nebo studovat. Po ukončení činnosti budou moci v dané zemi zůstat. Právo využívat sociálních a daňových výhod, jaké užívají domácí pracovníci bude samozřejmostí. Otevře se nejenom neomezený přístup k bytům a nemovitostem, ale i do místních odborových organizací.

Počáteční omezení
Tyto výhody však nebudou k dispozici obratem po vstupu, v některých případech si budeme muset pár let počkat. Ihned po vstupu totiž vzniknou přechodná omezení, která se budou týkat volného pohybu našich pracovníků v zemích EU. Bude to znamenat, že nebudou mít automatický přístup na trhy práce současných členských států po dobu 2 let. Stávající systém povolení k zaměstnání bude zachován. Státy, které nyní patří do EU, budou moci za splnění určitých podmínek prodloužit tuto dobu o další tři roky. Ve výjimečných situacích budou moci celé období ještě prodloužit o dva roky.
Některé státy již přislíbily ihned po přistoupení do EU volný přístup našich pracovníků na jejich trh práce. Jedná se o Velkou Británii, Irsko, Nizozemí, Švédsko a Dánsko.
Německo, Rakousko, Belgie a Finsko již prohlásili, že využijí ochrany svého pracovního trhu. I přes opatření uvedených zemí budou naši občané upřednostňováni před pracovníky ze třetích zemí. Ovšem i naše republika bude moci recipročně zpřísnit vstup na svůj trh práce státům, které neuvolní své trhy práce. Dále budeme moct zavést přechodná opatření vůči ostatním novým členským státům.

Nezaměstnanost
Díky očekávanému přílivu zahraničních investic se dá počítat i se snížením nezaměstnanosti v ČR. Navíc ti, kteří budou nezaměstnaní se budou moci ucházet o práci v jiné členské zemi EU. Podpora v nezaměstnanosti se z ČR převede nejvýše na tři měsíce do země, v níž se o práci uchází. Podmínkou bude vedení nezaměstnaného v evidenci úřadu práce nejméně jeden měsíc předtím v České republice.

Studium
Volný pohyb osob se vztahuje i na studenty. Ti se mohou hlásit ke studiu na jakoukoliv školu v rámci celé Evropské unie. Podmínky pro vzdělávání budou mít všichni studenti stejné. EU podporuje výměnu studentů a učitelů prostřednictvím výměnných a stipendijních programů. Jsou vzájemně uznávány akademické diplomy a započítává se doba studia. Ten stát patřící do EU, ve kterém se rozhodne dotyčný studovat, bude mít odpovědnost za obsah výuky ve školách a organizaci vzdělání. Evropská unie také napomáhá mimouniverzitnímu odborném vzdělávání a vzájemným výměnám instruktorů a praktikantů.
Česká republika má několik let možnost používat prostředky z unijních programů na podporu vzdělání a vědy. V letech 1997 - 2001 jsme použili podporu ve výši přesahující čtyři miliardy Kč.

Vzdělávací standardy a uznávání profesní kvalifikace
Výhodou členství bude uznávání profesní kvalifikace ve všech zemích Evropské unie. Díky existujícím rozdílům ve vzdělávací soustavě a přípravě na zaměstnání, mohou při přesunu do jiného členského státu vzniknout problémy.
Členské státy se domluvily na společných standardech vzdělání například u těchto profesí: lékař, zubní lékař, farmaceut, veterinář, všeobecná zdravotní sestra, porodní asistentka, architekt, právník. Lidem kvalifikovaným v této profesi v domovském státě bude automaticky uznána kvalifikace i v ostatních členských státech. Postačí pouze předložit diplom.
U ostatních povolání je založeno uznávání kvalifikací na důvěře v souladu s principy mezinárodního práva. Žádost o práci v určitém povolání bude směřovat na příslušný úřad spolu s potvrzením o dosažené praxi. Úřad rozhodne, je-li dosažené vzdělání a praxe dostačující a opravňuje Vás tak k výkonu práce okamžitě nebo je potřeba složit dodatečné zkoušky nebo absolvovat v daném státě doplňkovou praxi pod dohledem.
Jsou-li zásadní rozdíly v úrovni vzdělání kvalifikující  k práci ve Vašem oboru, musí Vám být , jako občanu členského státu EU, dána možnost dokázat svoji profesionalitu.

Popsané možnosti volného pohybu osob jistě ocení hlavně mladí lidé. Ale i pro ostatní je jistě lákavá možnost "zabalit si svůj uzlíček" a odjet pracovat nebo studovat do kterékoliv země EU.
Volný pohyb osob je pouze jeden z aspektů, který nám přinese potenciální vstup do EU. Vstup do EU se dotkne kromě toho České republiky v mnoha dalších aspektech, jako například budoucí přechod k euru, povinnost přebírat Evropské právo…
Nastávající referendum je proto velmi důležité, neboť předurčí vývoj České republiky na několik let dopředu.

Autor článku

Petra Niedlová  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU