Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Jak se pojistit na cestách, když plánujete i sportovat?

Finance.cz

Hlavní sezóna dovolených se nám kvapem blíží. Pro většinu z nás je vycestování za hranice naší republiky nutně spojeno s cestovním pojištěním. Jak se tedy vhodně pojistit, aby případné provozování sportovních aktivit bylo tímto pojištěním kryto?

 
 

Nejčastěji se cestovní pojištění uzavírá pro případ zahraničních dovolených, sportovních pobytů či služebních cest a jsou jím pak kryty téměř všechny zdravotní náklady za hranicemi, jako je hospitalizace, ošetření lékařem, pobyt v nemocnici, převoz sanitkou či nutné léky. Nad rámec zdravotního pojištění můžeme třeba připojistit svá zavazadla, ztrátu kreditní karty, zpoždění letu, únos letadla, storno zájezdu, veterinární ošetření domácích mazlíčků, ztrátu klíčů, odcizení peněženky, ale i výběr z bankomatu či zneužití PINu. Mezi ostatní rizika zahrnutá v cestovním pojištění řadíme mimo jiné náklady na přepravu při ztrátě nebo zničení cestovních dokladů, ty mohou mít limit hrazení pojišťovnou až 50 000 korun. Ne úplně běžnou součástí cestovního pojištění jsou náklady na přepravu při zmeškání letu.

Co je ovšem zajímavé, je, že na základě mezinárodních smluv je ošetření akutních úrazů zdarma, to však neznamená, že bychom se neměli pojišťovat.


Nad čím se zamyslet a co rozlišovat při uzavírání smlouvy o cestovním pojištění?


Při výběru cestovního pojištění musíme jako jeden z nejdůležitějších aspektů brát v úvahu výši limitů pro pojistné krytí jednotlivých položek pojištění, podle toho se také odvíjí částka, kterou budeme pojišťovně za službu hradit.

Měli bychom se zamyslet nad tím, na které území se bude cestovní pojištění vztahovat, některé pojišťovny v rámci Evropy pojišťují i mimoevropské destinace, jako třeba Egypt, Maroko, Izrael či hojně navštěvované Turecko. Jiné pojišťovny zase člení státy do různých zón.

Nutné je počítat s tím, že cestovní pojištění, kryje pouze rekreační provozování běžných sportů jako je třeba plavání, šnorchlování, turistika nebo golf. Pro případ aktivních sportů je bezpodmínečné uzavřít doplňkové pojištění, které pak kryje kromě jiných jízdu na koni, potápění s potápěcím přístrojem, jachting nebo rybaření na volném moři. 


Uzavřít cestovní pojištění je velice snadné


Zjednat si cestovní pojištění je velice jednoduché, nabízí ho všechny pojišťovny, ale je možné si jej objednat i jako doplňkovou službu ke kreditní kartě, kde například u Citi Bank je podmínkou pouze věk v intervalu 18 až 60 let a nepobírání starobního, invalidního nebo částečného důchodu.


Budete provozovat nějaký sport? Jak tedy vhodně zvolit cestovní smlouvu


Většina z nás se při pobytu v zahraničí s oblibou věnuje nějaké sportovní aktivitě, pokud budeme uzavírat smlouvu o cestovním pojištění, musíme ovšem rozlišovat mezi běžnou sportovní či kolektivní aktivitou a aktivním sportem.

Jen malá část do zahraničí cestujících obyvatel si asi uvědomuje, že třeba turistika se řadí do určité nadmořské výšky, v které ji budeme provozovat, do běžných sportů, ale od určitých nadmořských metrů do aktivních sportů. Tato hranice je běžně stanovena na 3 000 metrů nad mořem, nad tuto hranici je nutné uzavřít pojištění pro aktivní sport, ovšem i tam je pojištěný limitovaný určitou hranicí a pro turistiku v Himalájích mu nestačí ani toto pojištění, protože ve většině případů se na turistiku nad 5 000 metrů nad mořem běžně musí sjednat individuální pojištění.


Aktivní sporty a jejich pojištění


Běžné lyžování a snowboarding na pro veřejnost stanovených sjezdovkách je též součástí pojištění aktivních sportů. Stejně je na tom i sjíždění řek, jachting, canyoning nebo windsurfing.

Kdo by to byl řekl, že třeba i obyčejná jízda na koni, rybaření nebo lední hokej jsou dle všeobecných podmínek pojišťoven součástí aktivních sportů.

Tabulka: Příklad pojištění 1

Pojištění SPORT Vlastnosti
Cíl cesty Evropa
Typ cesty Rekreační sportovní cesta
Pojištění léčebných výloh do výše 6 mil. Kč
Trvalé následky - hrazeny do 200 tis. Kč
Smrt úrazem - hrazena do 100 tis. Kč
Doba nezbytného léčení  - hrazena do 20 tis. Kč
Pojištění zavazadel - hrazeno do 20 tis. Kč
Pojištění domácnosti v nepřítomnosti - do 100 tis. Kč
Smlouva na období 7 dní
Věk pojištěného 19-69 let
Běžná cena 716 Kč

 Zdroj: Česká pojišťovna

 

Tabulka: Příklad pojištění 2

Pojištění CYKLO Vlastnosti
Cíl cesty Evropa
Typ cesty turistická cesta
Pojištění léčebných výloh do výše 6 mil. Kč
Trvalé následky - hrazeny do 200 tis. Kč
Smrt úrazem - hrazena do 100 tis. Kč
Doba nezbytného léčení  - hrazena do 20 tis. Kč
Pojištění zavazadel - hrazeno do 20 tis. Kč
Pojištění domácnosti v nepřítomnosti - do 100 tis. Kč
Smlouva na období 7 dní
Věk pojištěného 19-69 let
Běžná cena 534 Kč
Zdroj: Česká pojišťovna


Turistická cesta versus sportovní rekreace


Během pobytu v zahraničí rozlišujeme mezi turistickou cestou a rekreačním sportovním pobytem. Pod pojem turistická cesta zahrnují pojišťovny běžné rekreační a poznávací pobyty a cesty, ale i studijní pobyty. V průběhu těchto zahraničních cest provozuje pojištěný oddychové a necílené rekreační činnosti, které však nejsou jeho hlavním cílem, ale ani jedním z hlavních cílů zahraničního pobytu. Spadá sem třeba badminton, bruslení, plavání, šnorchlování, kuželky, stolní tenis a tenis.

Tabulka: Příklad pojištění 3

Pojištění K MOŘI Vlastnosti
Cíl cesty Evropa
Typ cesty turistická cesta
Pojištění léčebných výloh do výše 3 mil. Kč
Trvalé následky - hrazeny do 200 tis. Kč
Smrt úrazem - hrazena do 100 tis. Kč
Doba nezbytného léčení  - hrazena do 20 tis. Kč
Pojištění zavazadel - hrazeno do 20 tis. Kč
Pojištění domácnosti v nepřítomnosti - do 100 tis. Kč
Smlouva na období 7 dní
Věk pojištěného 19-69 let
Běžná cena 492 Kč
Zdroj: Česká pojišťovna

Pokud budeme během zahraniční cesty nebo pobytu více sportovně aktivní musíme uzavřít pojištění pro případ rekreačních sportů. V takovém případě bývá provozování běžných rekreačních sportů hlavním cílem cesty. V zimních měsících se jedná především o pobyty s provozováním zimních sportů na pro veřejnost otevřených a upravených tratích, ale třeba akrobacie nebo skoky nezahrnuje ani toto pojištění. Spadá sem i vysokohorská turistika s limitem 3 000 někde až 5 000 metrů nad mořem, cykloturistika s výjimkou jízdy ve volném nebo horském terénu, sjíždění řek do 3. stupně obtížnosti, vodní lyžování, potápění s přístrojem pod vedením instruktora do maximálně 10 metrů hloubky, jachting do vzdálenosti 3 km od pevniny, surfing, kopaná, basketbal nebo volejbal.

Formou doplňkového pojištění je pojištění Organizovaný sport využívané pro účely soutěží nebo soustředění ať již na amatérské nebo i profesionální úrovni.


Jak tedy postupovat?


Ať už pro svoji zahraniční dovolenou zvolíme spíše oddychovou formu s náhodným provozováním sportovních činností nebo aktivní formu spojenou více se sportem, vždy je nutné brát v potaz, že cestovní pojištění je takřka nezbytností. Nutně se musíme proto zamyslet nad jeho druhem. Pojištění s krytím více sportovních aktivit bývá sice o něco málo dražší než běžné turistické pojištění, ale jeho význam bychom neměli podceňovat.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?

22.09.2017  |  Michal Bureš

Cukrovary patři k České republice již nejméně 200 let. Ovšem za posledních 30 let se pole osázená cukrovou řepou zmenšila na polovinu. Od 1.…

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku

21.09.2017  |  Redakce

Pokud chcete od nového roku změnit zdravotní pojišťovnu, tak máte na provedení změny ještě pár posledních dnů. Přihlášku musí totiž vaše nová…

Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami

21.09.2017  |  Tomáš Procházka

V září zatím došlo k největšímu propadu kurzu bitcoinu od počátku roku 2015. Po hvězdném jaru a bohatém létě bitcoin svůj růst zpomalil. Hlavním…

Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?

21.09.2017  |  Lucie Mečířová

Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct by vám…

Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?

20.09.2017  |  Redakce

V Česku se daň z příjmu fyzických osob počítá nikoliv z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítá? Proč je skutečná sazba daně z…

Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?

20.09.2017  |  Martin Ježek

Ke společenským nehodám, kdy vás v restauraci polije číšník, nebo vaše dítě shodí v obchodě s porcelánem cennou vázu, dochází denně. Vznikne nějaká…

Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů

20.09.2017  |  Lucie Mečířová

Neplatí vám na děti? Pravidelně zapomíná na vyživovací povinnost stanovenou soudem? Nedává vám sumu, na které jste se dohodli? Nad neplatiči lze…

Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?

19.09.2017  |  Redakce

Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany…

8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte

19.09.2017  |  Petr Gola

Drobní živnostníci platí nejvíce z daňových odvodů na sociálním pojištění. K jakým nesrovnalostem v praxi dochází při platbě sociálního pojištění?

Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat

19.09.2017  |  Lucie Mečířová

Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!

Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?

18.09.2017  |  Redakce

Prodej nemovitosti představuje příjem a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých…

Do čeho investovat, abychom ušetřili

18.09.2017  |  Martin Ježek

Občas se nestačíte divit: investujete do úsporných opatření mnoho peněz a výsledek je nepatrný, neušetříte skoro nic. Jindy zase uspoříte, ačkoli…

Jaké služby studentům nabízejí banky v roce 2017?

18.09.2017  |  Lucie Mečířová

Studenti mají nárok na řadu výhod. Hýčkají si je pak zejména bankovní a finanční poradci, protože v nich vidí potencionální a …

Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte platit školné? O které slevy přijdete?

16.09.2017  |  Michal Bureš

Studujete na vysoké škole a 26 let se vám kvapem blíží? Budete muset platit škole poplatky? A jaké slevy se vás již nebudou týkat? A co Erasmus,…

Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte si platit sociální a zdravotní?

15.09.2017  |  Michal Bureš

Protáhli jste si studium a již vám táhne na 26 let? Na co si dát pozor při překročení 26 let. Které slevy vám končí? A musíte začít platit sociální a…

Ceny bytů jsou zpět na květnových maximech

15.09.2017  |  Luboš Svačina

Hypoteční sazby i ceny bytů po letní pauze opět mírně rostou. Zatímco loni česká domácnost vynaložila na splátku hypotéky 33 % svých příjmů, letos v…

Co dělat, když dlužíte zdravotní pojišťovně?

15.09.2017  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění musí být vždy řádně a včas placeno. Zdravotní pojišťovny si své pohledávky pečlivě hlídají a nedoplatky vymáhají. Řešením pro…

Která "neziskovka" bere od státu nejvíce?

14.09.2017  |  Michal Bureš

Neziskové organizace se v posledních letech staly terčem kritiky. Jedni je odsuzují kvůli pomoci ve třetím světě, jiní v nich vidí pouze černé díry…

5 tipů, jak efektivně ušetřit peníze

14.09.2017  |  Lucie Czillingová

Považujete se za typ člověka, kterému za se za krátký čas rozkutálí peníze, ani se nenaděje? Možná právě vám je tento článek adresovaný.

8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání

14.09.2017  |  Lucie Mečířová

Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v…

Co dělat, když si chci zařídit živnostenský list?

13.09.2017  |  Redakce

Vstup do podnikání je vždy spojen s nutnou administrativou. Pokud jste se rozhodli podnikat, vaše první kroky povedou na živnostenský úřad. Jak…

Dítě raději pojistěte. Jak na to?

13.09.2017  |  Martin Ježek

Pokud máte potomka, jistě jste už mysleli na jeho pojištění. Dělá to totiž většina rodičů. Málokdo z nich ale ví, jakou pojistku pro své dítě vybrat.…

Vše o rozvodu 3. díl: Jak na hypotéku při rozpadu manželství

13.09.2017  |  Lucie Mečířová

Zamilovali se, vzali se a zařídili si domek na hypotéku. Netrvalo však dlouho a manželství se najednou ocitlo v troskách. Co ale teď se společným…

Prázdniny a dovolené skončily, kdy bude další volno?

12.09.2017  |  Hana Bartušková

V září, v říjnu i v listopadu nás čekají státní svátky. V září bude volno ve čtvrtek, v říjnu svátek bohužel připadá na sobotu, v listopadu budeme…

8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění

12.09.2017  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší…

ERÚ konečně promluvil o cenách plynu a elektřiny v roce 2018

12.09.2017  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, zdali se elektřina a plyn v příštím roce zlevní nebo podraží? Zůstane vše stejné nebo se plánují změny? Předseda rady ERÚ promluvil…

Jak a proč vznikl bitcoin cash

11.09.2017  |  Tomáš Procházka

Bitcoin zažil v poslední době velké změny. Začátkem srpna došlo k jeho prvnímu rozdělení a s velkou pravděpodobností dojde k dalšímu začátkem…

Při placení pomocí SMS buďte opatrní

11.09.2017  |  Martin Ježek

Podobných nabídek je plný internet: zaplatit za zboží nebo službu můžete pomocí SMS zprávy. Jenže na podobné platby se zaměřují podvodníci, kteří vás…

Velké porovnání mobilních tarifů pro studenty 2017

11.09.2017  |  Lucie Mečířová

Přemýšlíte o změně mobilního tarifu a nejste si jistí, jestli je vůbec z čeho vybírat? Co nám v letošním roce pro studenty připravila velká trojka? A…

Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli

09.09.2017  |  Redakce

Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování…

8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou

08.09.2017  |  Hana Bartušková

Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních…

Sazby hypoték v srpnu rostly

08.09.2017  |  Luboš Svačina

Průměrná nabídková sazba hypoték roste napříč celým spektrem. V březnu začaly růst sazby hypoték pokrývající více než 80 % hodnoty nemovitosti (LTV)…

Které společnosti dominují na trhu čokolád?

08.09.2017  |  Michal Bureš

Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?

Kdy máte nárok na vrácení daně?

07.09.2017  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku…

Průměrný Čech zvládne 58,7 litru. Kolik vypijete za rok mléka?

07.09.2017  |  Michal Bureš

Mléko a mléčné výrobky patří mezi tradiční lidské potraviny a "mléčné" země dotují výrobu mléka. Jsme vůbec soběstační? Která země vyprodukuje…

Ve zkušební době je možná nemoc i dovolená. Ale není to jen tak

07.09.2017  |  Lucie Mečířová

Čeká vás zkušební doba v nové práci? Hlavou se vám určitě honí plno otázek. Můžou mě jen tak vyhodit? Co když onemocním? Mám nárok na dovolenou? Tak…

Analytici: Dynamiku růstu průmyslu snižuje nedostatek pracovníků

06.09.2017  |  ČTK

Růst českého průmyslu zůstal v červenci solidní, za mírným snižováním jeho dynamiky stojí nedostatek pracovních sil a s tím související tlak na růst…

Děti si můžete nechat pojistit třeba jen na víkend

06.09.2017  |  Martin Ježek

Riziko u dětí je větší ve dnech jejich volna, tedy například o prázdninách. Ty právě končí, ale nastupující babí léto děti stále láká na kolo, brusle…

Vše o rozvodu 2. díl: Svěření dětí do péče a alimenty

06.09.2017  |  Lucie Mečířová

Jednou z nejtíživějších situací u rozvodu bývají především tahanice o děti. Komu budou svěřeny do péče? Jak vysoké budou alimenty? Pojďme se na vše…

Jak dostat peníze do českého zdravotnictví?

05.09.2017  |  Michal Bureš

Zdravotnictví je stěžejním tématem každé politické strany, před volbami se kde kdo ohání, jak zlepší jeho fungování, přidá zdravotním sestrám i…

2 měsíce po sobě bankám klesají objemy hypoték. Proč?

05.09.2017  |  Luboš Svačina

Od roku 2015 průměrná výše úvěru rostla mezi jednotlivými roky řádově o desítky tisíc korun a byla jedním z hlavních motorů růstu celkové produkce…

Výpis z rejstříku trestů bude v nové práci potřeba. Kde ho seženete?

05.09.2017  |  Lucie Mečířová

Končí vám prázdniny a o dalším studiu neuvažujete? Začínáte si postupně hledat práci? Většina firem požaduje výpis z rejstříku trestů. Kde ho sehnat?…

Školní prázdniny v roce 2017/2018, kdy budou mít děti volno?

04.09.2017  |  Michal Bureš

Dneska začíná opět škola a pro studenty základních a středních škol není důležitější otázka než: kdy bude zase volno. Rodiče to taky zajímá,…

Co řekne příští týden ECB na silné euro?

04.09.2017  |  Michala Moravcová

Euro se poprvé za 2 a půl roku dostalo nad úroveň 1,20 proti americkému dolaru a užívá si nečinnosti Evropské centrální banky, která zatím slovně…

Bankovní účty pro studenty: kde nejsou zbytečné poplatky?

04.09.2017  |  Lucie Mečířová

Nad založením bankovního konta uvažuje plno studentů a nejen těch, kteří se snaží přivydělávat si při studiu. Je ale z čeho vybírat? Podle čeho…

Tři typy akademiků, které potkáte na vysoké škole

02.09.2017  |  Redakce

Být tak učitelem to musí být skvělý. Ale do školky ne, na základku taky ne, na střední jsou ta děcka pořád nevychovaná. Už to mám, budu elita národa…

Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?

01.09.2017  |  Hana Bartušková

Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná…

Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?

01.09.2017  |  Lucie Mečířová

Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout.

Kolik nás ročně stojí zdravotní péče?

01.09.2017  |  Michal Bureš

České zdravotnictví na jedné straně v mnoha ohledech obstojí srovnání se západní Evropou, zatímco na druhé je zmítáno korupčními kauzami. Jak je…

Jaké je to být na „volné noze“?

31.08.2017  |  Martin Ježek

Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.
Zobrazit související aktuality
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články