Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Co kryje v USA zdravotní pojištění aneb Kraj Cobry

Finance.cz

USA nemá zdravotní pojištění jako mandatorní výdaj. Kolik procent obyvatel tedy ve Spojených státech amerických platí zdravotní pojištění? A kdo jsou ti neplatiči?

 
 

Ač se to může nám Středoevropanům zdát zvláštní, zdravotní pojištění není součástí výdajů všech obyvatel. Každá země má svá specifika, takže třeba USA nemá zdravotní pojištění jako mandatorní výdaj svých obyvatel.


Jakým způsobem se platí zdravotní pojištění?


U zdravotního pojištění rozlišujeme především tři přístupy. Mezi prvním je komerční přístup, který je charakterizován dobrovolným způsobem plateb bez spoluúčasti státu, s tímto způsobem se můžeme setkat právě v USA, dalším přístupem je financování ze státního rozpočtu, pro tento způsob je typické přerozdělování z daňových příjmů, setkáváme se ním třeba ve Velké Británii. Posledním přístupem je všeobecný přístup, kde každý přispívá a současně má spoluúčast i stát v podobě státních pojištěnců, s tímto způsobem se setkáváme u nás.

Nejrozšířenějším americkým způsobem zdravotního pojištění je částečná úhrada od zaměstnavatele v kombinaci s vlastním zprostředkováním pojištění. Firmy řadí zdravotní pojištění mezi jeden ze svých benefitů a svým zaměstnancům nabízejí komerční pojištění. Zdravotní pojištění tak tvoří okolo 5 až 8 procent mzdových nákladů firem. Takto získá své zdravotní pojištění okolo šedesáti procent Američanů. Možností je také skupinové zdravotní pojištění, které je uzavíráno pro celou rodinu, to si vybírá okolo devadesáti procent občanů.

Pouze asi 9 % obyvatel si uzavírá pojištění individuálně, má na výběr z široké škály nabídky pojišťoven, které se liší jak krytím nákladů, tak i svou cenou. Při uzavírání pojištění se zohledňuje zda je pojištěný zdravý, či je kuřák nebo jestli nemá nadváhu.

Ani zdravotní pojištění však nekryje všechna možná rizika, třeba péče o novorozeně a matku běžně není součástí zdravotní pojištění, což ovšem nutně neznamená to, že se nemůžeme vhodně připojistit, podmínkou je ale pojištění ještě před plánovaným těhotenstvím, ale ani tak se nevyhneme zhruba čtyřiceti procentním úhradám zdravotního pojištění z vlastní kapsy.


Ochrana zaměstnanců – zákon Cobra


V současné době je více než módní často měnit zaměstnání, a to jak z popudu zaměstnance, tak i zaměstnavatele, který může najímat novou pracovní sílu za nižší mzdu. Právě pro tyto případy byl ve Spojených státech schválen zákon Cobra, který umožňuje zaměstnancům po dobu jeden a půl roku využívat pojištění zaměstnavatele a to ať již odešel z vlastní vůle nebo byl propuštěn z vůle zaměstnavatele, jedinou výjimkou, na kterou se tento zákon nevztahuje, je vyhazov zaměstnance z důvodu vážného prohřešku.


Co americké zdravotní pojištění kryje a co ne?


To co jednotlivé pojistky kryjí, se velmi liší v souvislosti s cenou, kterou za pojištění platíme. Nejdražší pojistky mohou hradit klasické preventivní prohlídky u praktických lékařů, gynekologů, za některé návštěvy je však nutné, aby pacient zaplatil částku okolo 25 dolarů, zbytek pak hradí pojišťovna, na většinu léků si pojištěný také připlatí určitou částkou. Na rozdíl od České republiky ve Spojených státech není z běžného pojištění kryto zubní či oční ošetření, ani řešení různých mentálních problémů.


Podíl plátců na zdravotním pojištění


Z celkového počtu přes 304 milionů obyvatel Spojených států amerických, mělo v roce 2009 přes 253 milionů, což je okolo 83,3%, obyvatel uzavřeno zdravotní pojištění, o pět let dříve bylo toho procento pohybovalo téměř o 2% výše. Takže můžeme předpokládat, že v důsledku světové hospodářské krize a růstu nezaměstnanosti klesá podíl pojištěných.

Velké rozdíly najdeme mezi jednotlivými státy, kde nejvyššího procenta zdravotně pojištěných dosahoval stát Massachusetts (95,6%) a Hawai (91,8%) a naopak na chvostu byly státy Texas (73,9%) a Florida (77,6%).

Graf: Struktura obyvatel USA dle zdravotního pojištění v procentech

 

Zdroj: U.S. Census Bureau, Current Population Survey, 2010 Annual Social and Economic Supplement


Rozložení obyvatel bez zdravotního pojištění


Na strukturu nepojištěného obyvatelstva USA má vliv mnoho faktorů od rasy a etnika, přes věk, rodinný stav, příjem domácnosti až po národnost.

Největší procento nepojištěných obyvatel dle rasy je mezi Hispáci, mezi kterými je zhruba jedna třetina nepojištěných, mezi černochy je přibližně pětina obyvatel bez zdravotního pojištění.

Graf: Nepojištění obyvatelé USA dle rasy a etnika

 


Zdroj: U.S. Census Bureau, Current Population Survey, 2010 Annual Social and Economic Supplement


Když budeme nahlížet na nepojištěné dle národnosti, největší zastoupení mají přistěhovalci, kteří jsou nepojištěni zhruba z padesáti procent, více jak z jedné třetiny jsou nepojištěni obyvatelé, kteří nejsou rození Američané.

Obyvatelé pocházející z rodin s příjmem nižším než 25 tisíc USD za rok jsou zhruba z jedné čtvrtiny bez zdravotního pojištění, okolo 21% členů rodin s příjmy od 25 tisíc do 50 tisíc USD ročně jsou nepojištěni, naopak v rodinách s ročním příjmem  nad 75 tisíc USD žije jen necelých 9% nepojištěných osob.

Značné rozdíly mezi nepojištěnými Američany jsou také v jejich věku, který je spíš nižší a s postupem let se procento pojištěných zvyšuje. Mezi důchodci, obyvatelé nad 65 let věku, tvoří pouhé 1,5 % nepojištěných, na rozdíl od obyvatel ve věku 18 až 34 let, mezi nimiž je více jak jedna čtvrtina bez zdravotního pojištění.

Graf: Podíl nepojištěných dle věku


Zdroj: U.S. Census Bureau, Current Population Survey, 2010 Annual Social and Economic Supplement


Lze v USA přežít bez zdravotního pojištění?


Jiný kraj, jiný mrav a tak je to i se zdravotním pojištěním, každý stát k němu přistupuje jinak. Ve Spojených státech amerických se jedná o dobrovolnou platbu, takže pokud člověk dokáže žít s určitým procentem rizika a nevyhledává lékařskou péči příliš často, může za oceánem žít bez zdravotního pojištění. Ale ani běžné zdravotní pojištění zdaleka nekryje většinu nákladů na zdravotní péči tak, jak jsme na to zvyklí z domova.

Podíl obyvatel bez zdravotního pojištění ve Spojených státech v posledních letech pozvolna roste a šplhá k téměř 17%. Mezi klasické obyvatele bez uzavřeného zdravotního pojištění patří mladší přistěhovalci, kteří nemají bílou pleť, a pocházejí s rodiny s nižšími příjmy.
Je otázkou, zda tento přístup je horší či lepší než ten, na který jsme zvyklí? To se ovšem velmi špatně posuzuje a význam zdravotního pojištění si uvědomí nepojištěný, až když nutně potřebuje lékařskou péči a zdravotník po něm jako první žádá několikacifernou finanční částku.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito

26.06.2017  |  Redakce

Kdyby jen existoval způsob, jak sledovat kdykoliv během dne, jaké nové články máme na finance.cz...

Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?

26.06.2017  |  Tomáš Procházka

Technologie blockchain, která je základním stavebním prvkem kryptoměn bitcoin, je využitelná i mnoha dalších odvětvích. Jak velký vliv na naši…

Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?

23.06.2017  |  Martin Ježek

Máte všetečného šéfa, který vám v práci kontroluje elektronickou poštu? V jistých případech na to má skutečně právo. Rozhodně to však není právo…

Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...

23.06.2017  |  Lucie Mečířová

Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního…

Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce

23.06.2017  |  Michal Bureš

V dnešní době, kdy zaměstnanost láme rekordy, je velký nedostatek pracovníků. S létem přichází možnost zaměstnávání…

Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná

22.06.2017  |  Michala Moravcová

Německá kancléřka Angela Merklová dnes uvedla, že silná Evropa je pro Spojené státy americké přínosná. Tato slova padla na pozadí napjatých vztahů s…

500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?

22.06.2017  |  Petr Gola

Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za červenec,…

Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte

22.06.2017  |  Lucie Mečířová

Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je…

Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!

22.06.2017  |  Michal Bureš

Prázdniny jsou časem brigád v mnoha odvětvích české ekonomiky. Studenti mohou být pro zaměstnavatele oživením, ale i…

Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ

21.06.2017  |  Michal Bureš

Řada vysokoškoláků se rozhodne prodloužit studia a to z mnoha různých důvodů. Kdy již musí platit školné ze své…

Každá kapka se počítá: 19 tipů, jak šetřit vodou v paneláku i na zahradě

21.06.2017  |  Jana Poncarová

Sucho je viditelné. Zvlášť na nízko střižených trávnících slunce vypaluje neúprosné žluté skvrny. Vodohospodáři upozorňují, že ubývají podzemní vody…

Víte jistě, kde je kouření zakázáno? Za porušení zákona hrozí pokuta až 50 000 Kč.

21.06.2017  |  Lucie Mečířová

Kuřáci mají už několik týdnů utrum. S novým protikuřáckým zákonem se pro ně okruh možností nepříjemně zúžil. Na místech, kde kouřili posledních…

9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte

20.06.2017  |  Miroslava Hrášková

Chystáte se letos na dovolenou za exotikou? Do Asie nebo do Afriky. Dejte si pozor na suvenýry, které jsou zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba…

Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev. Nezapomínáte na některou?

20.06.2017  |  Petr Gola

Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých podmínek?

Šetřím, šetříš, šetříme. Jak na to?

20.06.2017  |  Martin Ježek

Pro někoho je nedostatek peněz skutečný problém a vyjít s nimi každý měsíc považují skoro za nemožné. Situace by se možná zlepšila, kdyby dodržovali…

Sezóna Last Minute je tady. Jak se nenechat podvést?

19.06.2017  |  Lucie Mečířová

Dovolené mají být obdobím klidu. S výběrem těch na poslední chvíli se ale jedná spíš o adrenalinový zážitek. Od koho jsou Last Minute věrohodné a co…

Na co si dát pozor při sjednání brigády

19.06.2017  |  Martin Ježek

Příležitostná sezónní práce je určitě příležitostí něco si přivydělat a pokud studujete, můžete se nechat zaměstnat ve stejném oboru a získat praxi.…

Jak velkou část příjmů dávají Češi na splátku hypotéky?

19.06.2017  |  Luboš Svačina

Navzdory růstu příjmů českých domácností, vlastnické bydlení je pro Čechy stále méně dostupné a zdražuje.

Lze dojet do Chorvatska a zpět na jedno natankování? A vyplatí se to vůbec?

16.06.2017  |  Dalibor Žák

Nejlepší auto do půl milionu ujede na jednu nádrž 1667 km. Srovnali jsme 20 aut s cenouvkou do půl milionu a největším dojezdem.

Škola skončila: kdy si musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění?

16.06.2017  |  Hana Bartušková

S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak…

Měníte od 1. července zdravotní pojišťovnu? Na nic nezapomeňte!

16.06.2017  |  Petr Gola

Každý pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu vždy jednou za 12 kalendářních měsíců, a to vždy od 1. ledna nebo 1. července. Přihlášku je přitom…

Joint v zaměstnání? Raději ne!

16.06.2017  |  Martin Ježek

Na kouření marihuany můžeme mít každý jiný názor. Faktem ale je, že v zaměstnání byste se měli raději se „špekem“ držet zpět, lépe řečeno - prostě si…

Kolik dostanete čistého na brigádě? Počítejte s námi.

15.06.2017  |  Petr Gola

Nabídka příležitostných brigád je nejvyšší v letních měsících. Mnozí zaměstnavatelé preferují na krátkodobou výpomoc práci na dohodu o provedení…

Velký dovolenkový speciál: na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí

15.06.2017  |  Tomáš Procházka

Brzy nastane čas dovolených a výjezdů autem do zahraniční. Pojištění vozu před cestou do ciziny se může hodit každému motoristovi, protože za…

Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?

15.06.2017  |  Lucie Mečířová

Léto začíná postupně přicházet k sobě a sezóna zájezdů je skoro tu. Pokud navíc cestujeme letadlem, k dispozici nám po dobu letu bude jen příruční…

Navrhovaný rozpočet pro 2018: stát přerozdělí nejvíce za posledních 8 let

14.06.2017  |  Hana Bartušková

Dnes vláda jedná o rozpočtu na příští rok. Co si o navrhovaném rozpočtu myslí Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské…

Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí

14.06.2017  |  Petr Gola

Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé lidi je však…

Statistiky promluvily: změňte dodavatele, ročně ušetříte až 7500 Kč za elektřinu a plyn

14.06.2017  |  Jana Poncarová

České domácnosti opět hledají cestu k úsporám energií. Za prvních pět měsíců letošního roku změnilo dodavatele elektřiny nebo zemního plynu přes 230…

Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!

14.06.2017  |  Martin Ježek

Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na…

Zaměstnanost v zemích OECD už je vyšší než před krizí

13.06.2017  |  ČTK

Počet zaměstnaných v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už je vyšší než před poslední velkou krizí z konce…

Konečně: letní dovolená v EU bude letos poprvé bez roamingu

13.06.2017  |  Tomáš Procházka

Díky regulacím Evropské unie bychom mohli letos za dovolenou ušetřit. V článku se dozvíte, na co je třeba si dát pozor, a co byste měli vědět, než s…

Za půl roku končí Yellenová v čele Fedu, jak si vedla?

13.06.2017  |  Michala Moravcová

Americká centrální banka (Fed) jako jediná centrální banka rozvinutých zemí míří svojí měnovou politikou na dva cíle, a to trh práce a cenovou…

Nezapomínáte si platit zdravotní pojištění? 6x si to zkontrolujte!

13.06.2017  |  Petr Gola

Platbě zdravotního pojištění musí věnovat velkou pozornost osoby bez zdanitelných příjmů, přičemž někteří občané nevědí, že jsou v této kategorii u…

8 tipů, jak na dovolené ušetřit

13.06.2017  |  Lucie Mečířová

Občerstvení, taxi, suvenýry, cetky a zbytečnosti. To jsou věci, za které plno lidí nechá v zahraničí až desetitisíce. Takhle by to ale nešlo. Skvělou…

Nové trendy ve vývoji alternativních měn – čeká nás nová „finanční revoluce“?

12.06.2017  |  Tomáš Procházka

Od počátku roku 2017 sledujeme dramatický vývoj na poli všech alternativních měn. Dozvíte se, kam celý trh s kryptoměnami pravděpodobně směřuje a…

Full service. Bankomat může zcela nahradit banku

12.06.2017  |  Euro.cz

Nechodit do banky a ušetřit tak čas. Vybrat si bankovky podle sebe, zobrazit zůstatek na účtu a vložit peníze na účet. To jsou služby, které podle…

Jak je to s povinnou výbavou do auta na dovolené v zahraničí?

12.06.2017  |  Lucie Mečířová

Letní prázdniny se neúprosně blíží a s nimi i sezóna dovolených. Plno Čechů tak společně s rodinou vyráží autem k moři. Za co vám ale případná…

Ochrana osobních údajů: co vás za rok čeká a nemine

09.06.2017  |  Tomáš Procházka

Nový celoevropský zákon o ochraně osobních údajů, který začne platit přibližně za rok, se dotkne všech podnikatelů, kteří nakládají s osobními údaji.…

Velký dovolenkový speciál: cestovní pojištění ano, nebo ne?

09.06.2017  |  Hana Bartušková

Jaké jsou podmínky evropského zdravotního pojištění, kde všude nám platí modrá kartička zdravotního pojištění a jak drahá může být zdravotní péče na…

Kdy musejí studenti a absolventi platit sociální pojištění?

08.06.2017  |  Redakce

Budoucí absolventi středních a vysokých škol se často ptají, zda po ukončení studia musí začít pojistné na sociální zabezpečení platit. To však…

Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat

08.06.2017  |  Petr Gola

Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná…

Kdy vám pomůže asistenční služba zadarmo?

08.06.2017  |  Martin Ježek

Měl to být docela pěkný výlet. Ale ochota auta poslouchat se vytratila a posádka se k radám, jak to opravit nějak nemá. Kdo tedy pomůže? Že by moje…

Banky kupují peníze levněji. Projeví se to v hypotékách?

07.06.2017  |  Luboš Svačina

Zatímco úrokové sazby hypoték do 80 % LTV prakticky stojí na místě, u hypoték nad 80 % LTV letí sazby nahoru. Jaké jsou příčiny a jak se budou…

7 případů, jak platit zdravotní pojištění, když máte více příjmů

07.06.2017  |  Petr Gola

Hodně lidí má více pravidelných měsíčních příjmů. Jak je to s placením měsíčních záloh na zdravotním pojištění, když jedním ze zdrojů příjmů je i…

Dešťovku spláchl velký zájem. Možná bude další kolo dotací!

06.06.2017  |  Jana Poncarová

Že je sucho, je vidět na každé zahradě. Zlepšit hospodaření domácností s vodou a snížit množství odebírané pitné vody má za cíl nový dotační program…

Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?

06.06.2017  |  Martin Ježek

Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si…

Jaké finanční dopady bude mít zvýšení minimální mzdy?

05.06.2017  |  Petr Gola

Od příštího roku by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy. MPSV navrhuje zvýšení minimální mzdy o 1 200 Kč, tedy na 12 200 Kč měsíčně. Jaké…

Práce přesčas nebo o víkendu není zadarmo

05.06.2017  |  Martin Ježek

Je už tak nějak samozřejmé, že pokud práci nestíháme v regulérní pracovní době, žádné „padla“ pro nás neplatí a z práce dokončíme, až vše uděláme. A…

FinTech produkty čeká prudký vzestup

02.06.2017  |  Martin Ježek

Produkty FinTech (ze slov finance a technologie) změní podle odborníků během několika let bankovní prostředí. Díky technologiím, jakými jsou sociální…

Jak se orientovat ve výsledcích kontrol benzinek a v pokutách za nekvalitní paliva?

02.06.2017  |  Redakce

Kvalita benzínu a nafty je na českých čerpacích stanicích dlouhodobě vyšší než v Evropě. Potvrzuje to souhrnná zpráva Evropské komise. Jak si ale…
Zobrazit související aktuality
Články Investujme.cz

Zobrazit další články