Vláda projedná změny ve stavebním spoření, spořitelny se bouří

16.04.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 16. dubna (ČTK) - Systém stavebního spoření by se měl otevřít i pro univerzální banky. S tím ovšem nesouhlasí stavební spořitelny, které kvůli tomu na úterý svolaly tiskovou konferenci. Návrh z dílny ministerstva financí má ve středu projednat vláda. Novela dále počítá se zavedením účelového využití státního příspěvku ke stavebnímu spoření a využitím státního příspěvku nejen na bytové účely, ale i na úhradu školného nebo na důchod.

Podle dřívějších vyjádření spořitelen je hlavním problémem, že v případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou nebude banka limitována ve způsobu využití vkladů. "ČR by byla jediná země na světě, kde by stavební spoření fungovalo jinak než v uzavřeném systému. Pokud by takový systém neexistoval, tak vklady mohou být investovány kamkoliv, peníze by odcházely mimo ČR," uvedl k tomu například místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Manfred Koller. Podle dalších vyjádření zástupců spořitelen je návrh MF fakticky likvidací stavebního spoření v ČR.

"Univerzální banky však budou stejně jako stavební spořitelny vázány smlouvami ze stavebního spoření, ze kterých plyne účastníkům právo na získání úvěru ze stavebního spoření za splnění určitých podmínek," uvádí materiál. Zároveň stavební spořitelny se budou moci transformovat na univerzální banky.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Celý systém striktně upravuje zákon. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Zpřístupnění stavebního spoření i univerzálním bankám odůvodňuje ministerstvo financí posílením konkurenčního prostředí a stability systému. "Ten je totiž v současnosti kriticky závislý na státní podpoře a jakýkoli další zásah státu do výše státní podpory může vést k problémům stavebních spořitelen s likviditou, a tedy narušení stability systému," uvedlo MF. Tato změna by měla být účinná od roku 2015.

V případě využití státního příspěvku jako spoření na stáří se ovšem do třetího penzijního pilíře převede nejen podpora, ale celá naspořená částka, upozorňuje materiál. Návrh na využití stavebního spoření na zaplacení školného na vysokých školách pak bude podle MF předložen v rámci připravovaného zákona o vysokých školách. Systém státní podpory ani její výše by se podle návrhu změnit neměl. Nyní je maximální podpora 2000 korun ročně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK