Návrh na zvýšení příjmů menších sídel je před schvalováním

10.07.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 10. července (ČTK) - Sněmovna dnes propustila do závěrečného čtení vládní novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Cílem této novely je posílit příjmy menších sídel na úkor čtyř největších měst: Prahy, Brna, Plzně a Ostravy. Celkem mají přijít o 1,1 miliardy korun. Ve sněmovně leží ještě obdobný návrh z pera poslanců TOP 09 a Starostů, který šel ještě dál a největší města chtěl připravit o víc než čtyři miliardy korun.

Vláda však předložila svou novelu, která je vůči velkým sídlům mírnější. Poslanci by ji mohli schválit tento týden. Projednávání poslanecké novely v rozpočtovém výboru poslanci přerušili a její předkladatelé ji zřejmě stáhnou z projednávání.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil vládní novelu zákona o rozpočtovém určení daní schválit s pozměňovacím návrhem. Výbor například doporučil, aby se při výpočtu daňových příjmů obcí zohledňovala rozloha obce v přepočtu na jednoho obyvatele až do výše deseti hektarů. Vláda původně navrhla, aby se rozloha obce započítávala nejvýše do tří hektarů na obyvatele.

Rozpočtový výbor také do předlohy doporučil vložit změnu podílů pro výpočet podílu, který obcím připadá z vybraných daní. Obce by měly získávat 20,83 procenta z vybrané daně z přidané hodnoty proti vládou navrhovaným 21,93 procenta. V případě daně z příjmů zaměstnanců by měly podle doporučení výboru získat 22,84 procenta.

Tato navrhovaná změna souvisí s jiným návrhem zákona, který od příštího roku zvyšuje DPH na 15 a 21 procent. Vláda v něm současně tyto přepočítací koeficienty snižuje, aby víc peněz z vybrané DPH získal pouze stát a nikoli obce. Výbor proto doporučil snížení podílů obcí z vládního stabilizačního balíčku vyřadit a přesunout ho právě do novely rozpočtového určení daní.

Novela podle ministra financí Miroslava Kalouska zcela ruší národní dotační programy pro obce, které tyto peníze místo toho získají právě na základě posílení příjmů z rozpočtového určení daní. Tímto přesunem by měly obce získat 10,5 miliardy korun, asi 1,5 miliardy korun mají získat z částky, kterou v současné době obsahuje kapitola Všeobecná pokladní správa jako příspěvek na školství.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK