Výnosy italských a španělských dluhopisů se prudce zvyšují

23.07.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 23. července (ČTK) - Státní dluhopisy Itálie a Španělska se dostaly pod prodejní tlak, a jejich výnosy tak vystoupily na nové rekordy. Klíčový desetiletý dluhopis španělské vlády má výnos přes 7,5 procenta, což je při současné ekonomické výkonnosti Španělska dlouhodobě neudržitelné. Výnosy srovnatelných italských dluhopisů se dostaly nad výnos dluhopisů irských.

Vyhlídky Španělska, které je nyní v recesi a hospodářský útlum avizovalo i na příští rok, se citelně zhoršily v pátek. Španělská autonomní oblast Valencie totiž požádala ústřední vládu v Madridu o pomoc se splácením dluhů. Totéž nyní zvažuje i region Murcie, takže na trhu znovu sílí obavy, zda se Španělsko obejde bez mezinárodní finanční pomoci.

Pod ještě silnější prodejní tlak se během dopoledne dostaly dluhopisy s kratší splatností. Strmější nárůst výnosů způsobil, že se ještě výrazněji narovnává výnosová křivka. To je potenciálně obrovský problém pro banky a další finanční společnosti, jejichž podnikání je založeno na tom, že těží z rozdílu ve výnosech.

Výnos španělských papírů s pětiletou splatností se zvýšil až na 7,33 procenta, což je rovněž nový rekord za dobu existence eurozóny. Dluhopisy se splatností dva roky vynášejí 6,42 procenta a jen proti pátku se jejich výnosy zvýšily o více než půl procentního bodu. Výnosový rozdíl mezi dluhopisy se splatností deset let a dva roky je teď nejnižší od loňského prosince. Tedy od doby, kdy byla situace na trzích tak špatná, že Evropská centrální banka (ECB) začala intervenovat.

Velké obavy vzbuzuje rovněž vývoj italských finančních nástrojů. Výnos státních dluhopisů se splatností deset let vystoupil až na 6,37 procenta a poprvé od ledna 2009 byl vyšší než výnos srovnatelných irských dluhopisů. Irsko je přitom vedle Řecka a Portugalska jednou ze tří zemí eurozóny, které už byly nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc. Učinily tak ve chvíli, kdy výnosy jejich dluhopisů vystoupily nad sedm procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK