Analytici: Draghi svým výrokem zahnal sám sebe do kouta

27.07.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/Frankfurt 27. července (ČTK) - Svým čtvrtečním výrokem, že Evropská centrální banka (ECB) udělá cokoli, aby zabránila kolapsu eurozóny, prezident ECB Mario Draghi zahnal sám sebe do kouta. Myslí si to část analytiků, kteří hodnotí dopady Draghiho slov na světové trhy. Po slovech šéfa ECB výrazně zpevnilo euro, akcie i komodity v čele se zlatem a ropou, výnosy státních dluhopisů se snížily.

"Draghi bude proklatý, když to udělá, a proklatý, když to neudělá," řekl hlavní ekonom banky ING Carsten Brzeski. "Vmanévroval se do hrozně složité situace. Ta očekávání jsou teď obrovská," dodal Brzeski, jehož citovala agentura Bloomberg.

ECB je pod značným tlakem, aby pomohla snížit náklady na obsluhu dluhu zemí jako je Itálie a Španělsko. Ty patří v eurozóně k nejzadluženějším, zároveň jsou to ale co do velikosti významní členové, na jejichž záchranu by eurozóna téměř jistě neměla peníze. Právě vysoké výnosy dluhopisů mohou tyto dvě země svrhnout z pověstného srázu.

"V rámci našeho mandátu je ECB připravena udělat cokoliv, aby ubránila euro. A věřte mi, bude to opravdu stačit," upozornil ve čtvrtek Draghi na konferenci o investicích v Londýně. Euro po jeho slovech vyrazilo prudce vzhůru a vůči dolaru se vyšplhalo nad 1,23 USD.

Draghi tak podle analytiků bude muset udělat, co slíbil. Pokud ne, budou trhy zklamány a hrozí další výprodej akcií a dalších aktiv. Značná rizika jsou ale i v tom, když Draghi svému slibu dostojí a zorganizuje intervenci za snížení úroků. V tu ránu si proti sobě postaví část vedení ECB, hlavně šéfa německé centrální banky Jense Weidmanna. S tím se dostal do konfliktu už několikrát, byť na veřejnosti se spory snažil bagatelizovat.

"Většinou se to (Draghiho komentář) hodnotí tak, že by mohli začít s rozsáhlými nákupy aktiv a uvolnit pravidla na zajištění. Některým takovým krokům se ECB v minulost bránila," poznamenal analytik úrokových sazeb Ira Jersey ze společnosti Credit Suisse.

ECB dříve odkupovala státní dluhopisy nejohroženějších zemí, aby jim pomohla mírnit dopady vysokých úroků. V březnu ale nákupy zastavila, neboť tvrdě proti nim byl právě Weidmann. Ten je sice jen jedním z členů vedení ECB, ale protože je to šéf německé centrální banky, jeho vliv je výrazně vyšší, než vliv ostatních členů. Z toho důvodu mnoho ekonomů nevěří, že by se ECB odhodlala nákupy obnovit.

"Nevěřím, že už se dočkáme nákupů státních dluhopisů," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom Jacques Cailloux z londýnské pobočky Nomura International. "Jsou tam ale i jiné věci, které mohou udělat a které pomohou. Například zmírnit požadavek na kvalitu státních dluhopisů, které přijímají do zástavy. Anebo nakupovat cenné papíry ze soukromého sektoru," dodal.

Draghiho slova narazila v německé vládní koalici na ostrou kritiku. Finanční expert liberální FDP Frank Schäffler listu Handelsblatt řekl, že poté, co protidluhová opatření dospějí na hranice svých možností, bude pravděpodobně stejně nevyhnutelný růst inflace. "Draghi ale není žádný zachránce, ale plenitel uspořených grošů občanů," uvedl Schäffler.

"Nevyhnutelným důsledkem této obchodní politiky ECB bude vyšší míra inflace," obává se rozpočtový expert kancléřčiny CDU Klaus-Peter Willsch. První známky takového vývoje jsou přitom zjevné už nyní na vývoji cen nemovitostí v lukrativních lokalitách, na cenách zemědělských i lesních pozemků, ale i zlata, starých mincí či automobilových veteránů. To ukazuje na útěk k věcným hodnotám.

Willsch varoval, že pokud se peníze nevydělají, musí být dříve či později vytištěny. ECB podle něj už delší dobu neukazuje kompetenci v boji proti inflaci.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK