Merkelová a další přivítali verdikt německého soudu,zní i kritika

12.09.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 12. září (zpravodaj ČTK) - Německá kancléřka Angela Merkelová i další němečtí a evropští politici dnes přivítali souhlas německého ústavního soudu se stálým záchranným fondem eurozóny ESM a s fiskálním paktem Evropské unie. Německé kritiky obou protikrizových nástrojů rozhodnutí soudu naopak zklamalo; podle některých komentářů jsou podmínky stanovené soudem nefunkční.

"Německo dnes znovu vyslalo do Evropy silný signál," reagovala na verdikt soudu v Karslruhe Merkelová. Ten podle ní otevřel cestu k fungování Evropského stabilizačního mechanismu, jak se záchranný fond nazývá, i smlouvy o rozpočtové odpovědnosti v EU. Tu podepsalo 25 unijních vlád vyjma Británie a Česka. "Je to dobrý den pro Německo a dobrý den pro Evropu," dodala kancléřka v projevu před poslanci.

Za "moudré rozhodnutí v proevropském duchu naší ústavy" označil verdikt ústavních soudců také německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Přivítal ho rovněž předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert i vedení obou největších opozičních stran, sociálních demokratů a Zelených, které zákony o ESM a fiskálním paktu podpořily už při schvalování v německém parlamentu na konci června.

"Toto rozhodnutí nám dovoluje udělat další krok směrem ke stabilizaci eurozóny prostřednictvím intervencí ESM. To je skvělá zpráva pro nás všechny," reagoval podle agentury Reuters francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Bernard Cazeneuve.

V Evropském parlamentu vyvolalo oznámení o rozhodnutí německého ústavního soudu podle agentury DPA dlouhý aplaus. "Spolkový ústavní soud stížnosti odmítl, Evropský stabilizační mechanismus je přípustný," ohlásil předseda EP Martin Schulz, načež prý následoval téměř půlminutový potlesk.

"Máme tu už první dobrou zprávu dne," volal podle DPA do plenárního sálu předseda frakce liberálů Guy Verhofstadt.

"Pro demokracii je to špatný den. Budeme ale bojovat dál, protože naše ústava za to stojí," netajilo se naopak zklamáním z verdiktu občanské hnutí Více demokracie, k jehož ústavní stížnosti na ESM se připojilo přes 37.000 Němců, což z ní udělalo největší žalobu u ústavního soudu v dějinách Německa. Verdikt kritizovala také německá opoziční strana Levice, která patřila rovněž mezi žalující strany.

"Rozsudek z Karlsruhe neposouvá Evropu dál, neposouvá Německo dál ani demokracii dál," soudí komentátor listu Süddeutsche Zeitung. Jako nefunkční vidí především podmínku soudu, že německé garance nesmí bez souhlasu Berlína překročit nynějších 190 miliard eur v ESM. "Sotva to bude fungovat, protože na Evropskou centrální banku poklička z Karlsruhe nesedí," poznamenal list s odkazem na nejnovější plán ECB neomezeně nakupovat dluhopisy krizí postižených států.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK