Akcie Bankie dál klesají, burza je možná vyřadí z obchodování

28.12.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Madrid 28. prosince (ČTK) - Akcie španělského finančního ústavu Bankia pokračují v silném propadu a madridská burza je možná vyřadí z obchodování. Během dne jejich kurz přechodně spadl až o 35 procent a činil zhruba 36 centů. Trh reaguje na zprávy, podle nichž má Bankia mnohem větší ztráty, než se čekalo. Podnik má tedy zápornou hodnotu a všichni akcionáři tak pravděpodobně přijdou o všechny peníze, které do akcií Bankie vložili.

Bankia už přitom letos jednou požádala o státní podporu a vláda jí slíbila kolem 18 miliard eur (zhruba 452 miliard Kč). Akcie banky podle agentury Reuters drží řada drobných investorů a penzistů, kteří mají po dřívějším propadu kurzu už tak dost vysoké ztráty. Představa, že přijdou i o zbytek, proto u většiny z nich vyvolává znechucení.

Krátce po poledni se akcie Bankie prodávaly za 42 centů a ztrácely kolem 24 procent. Index burzy v Madridu Ibex 35 měl ztrátu kolem 1,8 procenta a nacházel se blízko 8130 bodů. Propad akcií Bankie zasáhl také akcie dalších bank, například Banco de Valencia, což je další zestátněná banka, ztrácela kolem 20 procent. Asi 21 procent odepsala už ve čtvrtek.

Agentura Ansa s odvoláním na činitele madridské burzy napsala, že akcie Bankie by mohly být 2. ledna vyřazeny z obchodování. Konečné rozhodnutí má burza učinit v nejbližších hodinách.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.