Akcie v Japonsku prudce zpevnily, v růstu pokračoval i dolar

08.03.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Tokio 8. března (ČTK) - Japonské akcie zakončily týden silným růstem, který vynesl jejich hlavní index na nové maximum za čtyři a půl roku. Trhu svědčí příznivá statistika ze Spojených států, slábnoucí kurz jenu a přetrvávající optimismus ohledně dalšího uvolňování měnové politiky v USA a v Evropě. Na devizových trzích je zájem hlavně o dolar, který si udržel zisky k jenu i euru.

Hlavní index Nikkei 225 si připsal 315,54 bodu a den zakončil růstem v rozsahu 2,64 procenta na hodnotě 12.283,62 bodu. To je nejvyšší zavírací hodnota od prosince 2008. Za celý týden indikátor přidal 5,8 procenta, což je nejvýraznější týdenní nárůst od prosince 2011. Širší index Topix dnes přidal 1,61 procenta na 1020,50 bodu.

V agresivním uvolňování měnové politiky, které spočívá v odkupech aktiv a tištění dalších peněz, zatím hodlají pokračovat jak Spojené státy, tak Evropa. Předpokládá se ale, že stejný kurz nabere i japonská centrální banka, do jejíhož čela míří člověk, s nímž nová japonská vláda koordinuje své představy o podpoře ekonomiky.

Na devizových trzích se dál zvolna zvyšuje kurz dolaru, který je vůči jenu nejvýše za tři a půl roku. Zda si dolar dosavadní růst udrží, ale bude do značné míry záležet na statistice z amerického trhu práce. Ta bude zveřejněna dnes odpoledne.

Dolar k jenu přidal 0,6 procenta na 95,37 JPY, zatímco euro k dolaru 0,1 procenta odepsalo a jeho kurz se ustálil na 1,3092 USD. Proti jenu euro zpevnilo o 0,5 procenta na 124,88 JPY. Britská libra, která po čtvrtečním zasedání britské centrální banky přechodně zpevnila, proti dolaru odepsala 0,2 procenta na 1,4984 USD.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.