Rada ČT v kauze stížnosti redaktorů žádná porušení nezjistila

08.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. ledna (ČTK) - Rada České televize v kauze stížnosti redaktorů na údajné zasahování do zpravodajství neshledala žádné porušení objektivity a vyváženosti zpravodajství ČT jako celku. Na dnešním zasedání se na tom usnesla většina radních s tím, že nelze potvrdit, zda došlo k nestandardním editorským zásahům do vysílání televize. Obsáhlé stanovisko generálního ředitele Petra Dvořáka, který žádný prohřešek proti zákonu ani kodexu ČT neodhalil, dnes rada vzala na vědomí.

Na dnešním zasedání tak mimo jiné neuspěl návrh předsedy rady Milana Uhdeho na zřízení nezávislé komise, která by zjištění šéfa ČT prověřila. Pracovní skupina měla být složena ze dvou kandidátů navržených generálním ředitelem, dvou kandidátů rady a dvou osob, které navrhnou sami stěžovatelé. Vybraní členové by si pak zvolili předsedu tohoto kontrolního orgánu. Radní se myšlence na sestavení kontrolního orgánu ale do budoucna ještě chtějí věnovat.

Ze schváleného usnesení, které vychází z návrhu radního Jiřího Závozdy, dále vyplývá, že rada vzala na vědomí organizační změny, včetně zavedení editoriálního panelu, které mají podobným kauzám do budoucna předcházet. Nadále má také pokračovat interní audit.

Uhde dnes ve svém návrhu na sestavení komise uvedl, že rada má právo a povinnost vyjádření generálního ředitele Dvořáka, s nímž byli radní seznámeni na minulém zasedání, nechat podrobit přezkumu. Šlo by podle něj o jakousi arbitráž. Původní návrh generálního ředitele na sestavení podobného týmu mediálních expertů přitom označil jako šťastný nápad. "Je škoda, že skupina nezačala pracovat," uvedl dnes Uhde. Dvořák původně zamýšlel, že stížnost redaktorů posoudí nezávislá komise expertů. Poté, co z pětičlenného týmu dva lidé odešli, se ale rozhodl její činnost ukončit.

Vlastní usnesení dnes navrhovali i ostatní radní. Například podle Radka Mezuláníka kauza ukazuje na hlubší problém fungování zpravodajství a možná i celé televize a představuje selhání vedení ČT. Jeho návrh, že rada vyjadřuje znepokojení nad uvedenými událostmi a že podobné praktiky nelze tolerovat, ani návrhy na personální dopady, ale radní neschválili. Rada podle něj nadále bude sledovat, jak bude zacházeno s autory podnětu.

Radní Michal Jankovec se pozastavil nad tím, zda by rada měla nechat posoudit samotnou kritiku redaktorů nebo až vyjádření generálního ředitele na ni. Odvolával se také na názor právníka Aleše Rozehnala, podle nějž rada nemůže zasahovat v oblastech, které jí nepřísluší.

Stanovisko Dvořáka, podle kterého nebyl porušen zákon ani etický kodex televize, podle radního Antonína Bajaji vycházelo z vyjádření šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, analýz agentury Media Tenor, materiálů kolektivu pod vedením Jaroslava Formánka a článek a stanovisko experta Milana Šmída. Rada dále využila usnesení etického panelu, který rovněž neshledal žádné porušení pravidel ani novinářské etiky. Za nejdůležitější dokument ale Bajaja požaduje interní audit ČT a především pak návrh jak do budoucna řešit interní spory.

Radní Závozda ve svém příspěvku uvedl, že jistý neklid ke zpravodajství patří. "Zpravodajství bez chyb neexistuje. Něco jiného jsou ale chyby a něco jiného úmysly," prohlásil Závozda.

Kauzu loni v říjnu odstartovala stížnost 24 redaktorů, kteří se obrátili na Radu České televize. Otevřeně se k této výzvě přihlásili ale jen moderátorka Daniela Drtinová, odborář Adam Komers a naposledy Nora Fridrichová. V obsáhlém materiálu uvedli několik případů, v nichž šéfredaktor Petr Mrzena údajně zasahoval do zpravodajství ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Zpochybňování nestrannosti odmítli ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal i generální ředitel Dvořák. Ten pak na prosincovém zasedání radním předal své stanovisko, které zahrnovalo sdělení auditorů i některé návrhy organizačních změn, počítající mimo jiné s oddělením redakčních a editorských pravomocí. Obdobné případy by pak v budoucnu měl řešit i nově vzniklý editoriální panel.

K prošetření situace v ČT radu vyzvaly i některé organizace jako Český a filmový a televizní svaz, české centrum Mezinárodního PEN klubu nebo občanské iniciativy Inventura demokracie a Vraťte nám stát! Informace o možné manipulaci se zprávami jsou podle nich totiž znepokojující a ani následný dopis desítek redaktorů ČT, kteří se postavili za šéfa zpravodajství, prý informace ze stížnosti nevyvrátil. Iniciativa Vraťte nám stát! v následném dopise kritizovala i samotnou Radu ČT, neboť se prý jejich žádostí adekvátně nezabývala a nezajistila nezávislé prošetření stížnosti, čímž se údajně zpronevěřila svému poslání dle zákona o ČT.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK