Nezaměstnanost v červnu klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta

08.07.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. července (ČTK) - Nezaměstnanost v červnu meziměsíčně klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta. Bez práce bylo 537.179 lidí, oznámil dnes Úřad práce (ÚP). V květnu podíl nezaměstnaných činil 7,5 procenta a bylo jich 549.973. Situaci na trhu práce dál ovlivňují sezónní práce a oživování české ekonomiky. V příštích měsících by ale mohla nezaměstnanost s příchodem absolventů škol na úřady práce stagnovat nebo mírně růst, uvedla generální ředitelka úřadu Marie Bílková.

Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla 8,6 procenta a bez práce bylo 629.274 lidí, nejvíc v historii Česka. Od začátku roku vytrvale ubývá nezaměstnaných a přibývá volných míst. Počet pracovních míst v červnu meziměsíčně stoupl o 1456, zaměstnavatelé jich nabízeli 49.479. Z celkového počtu lidí bez práce je 522.065 takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání.

Absolventi škol zatím ještě statistiku výrazně neovlivňují, ÚP eviduje jen vyšší počet dotazů. Hledat práci by si ale podle úřadu měli začít už nyní. "Během letních měsíců si ji mohou vyjednat a v září, kdy jim skončí status studenta, pak mohou plynule nastoupit do zaměstnání," uvedl ÚP.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,8 procenta. I tam ale klesá a v červnu se proti květnu snížila o půl procentního bodu. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, 9,8 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných mrzi kraji je tradičně v Praze, a to 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,5 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost měl jako obvykle okres Praha - východ, 3,4 procenta. Hranici pěti procent nepřesáhla nezaměstnanost na Mladoboleslavsku, Pelhřimovsku, v okresech Praha - západ a Plzeň - jih, Rokycansku, Benešovsku, Rychnovsku a Prachaticku.

Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 35 regionů. Nejvyšší nezaměstnanost je na Mostecku, 13,2 procenta. Na Ústecku je míra nezaměstnanosti 12,6 procenta, na Bruntálsku 12,5 procenta, na Karvinsku 12,3 procenta, v okrese Ostrava - město 11,3 procenta, na Chomutovsku 11,2 procenta a na Lounsku a Děčínsku shodně 10,1 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá 10,9 uchazeče. Největší počet uchazečů připadá na jedno místo na Ústecku (35,6), Bruntálsku (33,9), Karvinsku (33,3), Jesenicku (29,9) a Sokolovsku (28,7).

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice vycházející z dubnových výsledků dosahovala 6,2 procenta, zatímco v evropské osmadvacítce to bylo v průměru 10,3 procenta.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.