Neplatné dvacetikoruny a padesátihaléře lze měnit do konce srpna

08.07.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 8. července (ČTK) - Neplatné dvacetikorunové bankovky a padesátihaléřové mince je možné vyměňovat v České národní bance jen do konce srpna 2014. Výměna je na počkání a zdarma, sdělila dnes ČTK centrální banka. ČNB má zastoupení v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě.

O ukončení platnosti dvacetikorunové bankovky a padesátihaléřové mince rozhodla bankovní rada ČNB 31. ledna 2008, neboť přestaly plnit funkci oběživa. To v praxi znamená, že se z oběhu zpět do centrální banky vracela pouze jejich malá část.

Při ukončení platnosti padesátihaléřové mince v roce 2008 ČNB odhadla, že se jí podaří získat zpět nejvýše pětinu z téměř 427 milionů padesátihaléřových mincí, které tehdy byly v oběhu. Ve stejné době bylo v oběhu téměř 5,3 milionu papírových dvacetikorun.

Vedle dvacetikorunové bankovky nyní přijímá ČNB ještě neplatnou padesátikorunovou. Její platnost skončila 31. března 2011, ČNB ji bude vyměňovat do konce března 2017.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.