ČNB by ve čtvrtek měla potvrdit nynější nastavení měnové politiky

25.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 25. března (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude ve čtvrtek rozhodovat o nastavení měnové politiky. Podle analytiků oslovených ČTK nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny. Zároveň ekonomové očekávají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v uplynulých týdnech uvedené hranici přiblížila.

\"Jednání bankovní rady by nemělo přinést žádné překvapení a neočekáváme změnu v současném nastavení měnové politiky ČNB, tedy ani změnu hladiny kurzového závazku, ani další oddálení intervenčního režimu,\" uvedl dnes hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Podle analytika Home Credit Michala Kozuba je možné očekávat od centrálních bankéřů slovní intervence proti posilující koruně. \"Tím by měla vyslat jasný signál, že s prolomením hranice za žádných okolností nepočítá. Zasedání ČNB tak bude hlavně o slovní intervenci a ujištění, že intervence rozhodně nekončí,\" dodal.

Posun hladiny závazku na slabší úrovně, než je 27 korun za euro, je tak v tuto chvíli podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nepravděpodobný. I analytička České spořitelny Dana Hájková dnes uvedla, že se snížila pravděpodobnost posunutí kurzového závazku ČNB, tedy případného dalšího oslabení koruny ze strany ČNB.

Ekonomové navíc nepředpokládají, že by koruna posílila nad hranici 27 korun. Například hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že ČNB má při bránění hladiny 27 korun za euro v podstatě neomezené možnosti. Kvůli tomu je také podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila jakýkoliv pokus testovat kurz koruny ze strany spekulantů od počátku odsouzen k neúspěchu.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Na trhu centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada na únorovém zasedání oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK