Odložení nového zákona kritizují hazardní firmy i aktivisti

27.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. března (ČTK) - Odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o jeden rok, o kterém dnes informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), se nelíbí aktivistům ani některým loterijním firmám. Zástupci hazardního průmyslu navíc kritizují i oznámené zvýšení daní, které má platit už od příštího roku.

Předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda nesouhlasí s odkladem platnosti zákona. \"Zákon je potřeba už dlouho, není proto dobré, že bude odložen,\" reagoval Svoboda, který je bývalým gamblerem. Podle něj je však i navrhované zpřísnění stále mírné. \"Na vládní i poslanecké úrovni se budeme snažit o zpřísnění limitů pro nastavení automatů i celého zákona,\" dodal Svoboda.

Ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka navíc upozornil na to, že pozorují permanentní odkládání podobných protikorupčních a regulačních věcí.

Ministerstvo v pátek kromě odkladu platnosti připravovaného zákona také oznámilo, že kvůli tomu připravilo novelu zákona o hazardu. Ta od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za jeden den z 55 korun na 110 korun.

\"V Evropě je sportovní sázení zdaněno mezi 15 až 20 procenty. Cokoli nad tuto hranici je kritické a může vážně ohrozit fungování českých firem, které se zabývají kursovým sázením,\" reagoval výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) Marek Herman.

Naopak výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS Petr Vrzáň s novelou problém nemá. Původně totiž ministerstvo financí chtělo rozlišit výši daně podle typu hazardu a pro herní automaty navrhovalo nejvyšší, 35procentní, sazbu.

\"Je rozhodně dobře, že ministerstvo financí přehodnotilo drastické zdanění a nastavilo ho do přijatelnější podoby, kdy nově navrhuje jednotnou sazbu pro celý trh,\" poznamenal Vrzáň. Neopomněl však ministerstvo zkritizovat s tím, že zvolilo cestu nejmenšího odporu. \"Nezdaňuje nelegální provozovatele a internetové hráče, kteří tak dostali další odklad. Nelegálové zase unikají, což znamená další odliv miliard korun z České republiky,\" dodal Vrzáň.

V tom se shodne s Hermanem z APKURSu, podle nějž je každá druhá sázka v ČR nelegální. \"Pokud novela ministerstva financí nebude obsahovat účinné nástroje pro účinnou blokaci nelegálních provozovatelů, tak tím vysílá jasný signál: chceme ještě více zdanit ty, co už daně platí. Ale na ty, co neplatí daně vůbec, na ty rezignujeme,\" prohlásil Herman, podle nějž novela diskriminuje české provozovatele.

Zcela opačný názor má David von Rosen ze společnosti Lottoland registrované na Gibraltaru, která patří mezi firmy označované českou konkurencí jako nelegální provozovatelé. Českému státu podle něj odkladem zákona hrozí výrazné sankce. \"Pokud se přijetí nového zákona odloží, nebo nedojde přijetím dodatku k odstranění diskriminačních prvků, vznikne, zejména s ohledem na pokračující neharmonizaci českého práva s tím evropským, prostředí umožňující úspěšné vedení arbitráží vůči České republice. Není možné, aby byly i po roce 2016 perzekvování zahraniční provozovatelé a především jejich zákazníci, přestože se jedná o společnosti s platnou evropskou licencí,\" uvedl Rosen.

Návrh nového zákona o hazardu představilo ministerstvo financí na konci loňského roku. Slibuje si od něj výrazné snížení počtu hracích automatů. Resort chce také zvýšit zdanění firem provozujících hazard.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK