Dvanáctý ročník Mezinárodní přehlídky filmů, televize a videa Febiofest 2005 prochází významnými změnami. Pražská část festivalu se přemisťuje ze Slovanského domu do Village Cinemas Anděl na Smíchově, termín se přesunul z konce ledna až na začátek dubna a programová struktura dostála také několika změn. Navíc nás letos čeká nová část - Juniorfest - a rozšíření části Febiofest Music Festival. Festival začíná již zítra! Na co se můžete těšit?
Febiofest 2005
Festival bude slavnostně zahájen 31. března v 19 hodin v multiplexu Village Cinemas Anděl. Od 1. dubna se pak bude promítat ve dvanácti sálech multiplexu, v kině Konvikt (Ponrepo) a v budově Národního muzea budou probíhat bezplatné videoprojekce. Předpokládá se 63 představení denně od osmé hodiny ranní do druhé hodiny po půlnoci, celkem tedy cca 504 představení. Slavnostní zakončení pak proběhne 8. dubna v 19 hodin na stejném místě jako zahájení. U této příležitosti bude předána cena české kritiky "Kristián 2004".
Dvanáctý Febiofest odstartuje režisér István Szabó (Oskar za film Mefisto), který osobně uvede českou premiéru kanadsko-americko-anglicko-maďarského filmu Being Julia (Božská Julie). Závěr pak bude patřit španělskému režisérovi Carlosu Saurovi, který uvede svůj poslední film Sedmý den a převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii. V rámci Febiofestu se však diváci budou moci setkat ještě s dalšími důležitými osobnostmi ze světa filmu, poprvé je totiž realizována myšlenka KINA OSOBNOSTÍ, ve kterém se každý den představí jedna známá režisérská nebo herecká osobnost, která bude moci diskutovat s diváky. Půjde například o Želimira Želnika, Milana Kňažka, Hala Hartleye, Jana Nowicki ad.

Je také připravena retrospektiva klasika italské kinematografie Ermanna Olmiho či výraznější zmapování nezávislé americké kinematografie. Nepřijdete ani o tradiční přehlídku národních kinematografií.
K padesátému výročí od natočení prvního černošského afrického filmu připravil Febiofest sekci Africké kino, kde uvede filmy převážně frankofonní produkce ve dvou programových blocích - Africké panorama a Portrét Ousmana Sembena. Uvidíte například snímky Clando, Afrancie, Tabataba či Adanggman. Z Egypta a zemí Maghrebu pak budou uvedeny například snímky Alexandrie...New York, Rchida, Ať žije Alžírsko či Fatima, Alžířanka z Dakaru mauretánského režiséra Meda Hondy. Sekce Východoevropské kino komplexně pokrývá ruský film (Nebohý, nebohý Pavel, Jezdci jménem smrt...), polský film (Král Ubu, Symetrie...) a maďarský film (Perlasca či Getno). Ze Slovenska pak přichází Konečná stanice. Italské kino je věnováno především již zmíněnému Ermannu Olmimu. Balkánské kino představuje výběr z produkce posledních pěti let na balkánském poloostrově a z Turecka. Důležitými prvky filmů jsou iluze, odchod ze země, sociální aspekty či balkánská historie. Jde například o snímky Iluze, Italky, Drahý nepřítel...
Další součástí Febiofestu je Kino jiných směrů, kam patří například Asijské animované filmy, Živá hudba, Divné videofilmy, filmy s Elvisem Presleym nebo kolekce animovaných filmů s králíkem Bugsem. Dále Jižní kino - Febiofest zde přináší nejzajímavější filmy vzniklé v rámci emigrační diaspory v Bagdádu, kazašské filmy, gruzínské a azerbajdžánské filmy atd. Z dalších uveďme Asijské kino , Novinky světové tvorby či Gay a lesbian kino. Poslední samostatnou sekcí jsou pak Novinky televizní tvorby, ve které naleznete například předpremiéru filmů ČT Povodeň
JUNIORFEST
Jedná se o program připravený pro cílovou skupinu dětí a především teenagerů. Budou moci sledovat jim určená představení v dopoledních hodinách. Pro zachování ideje festivalu půjde o snímky z celého světa například z Filipín, Španělska, Jihoafrické republiky či Izraele. Febiofest junior doprovází i řada dalších akcí: autogramiáda protagonistů jediného českého uvedeného snímku Snowborďáci, anketa Dětský idol roku a další. Akci zaštiťuje ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková.
Kino Konvikt (Ponrepo)
Vzhledem k šedesátému výročí konce druhé světové války se Febiofest rozhodl věnovat válce sekci Druhá světová válka v dokumentech, které budou uváděny v kině Konvikt.
Národní muzeum
V prostorách Národního muzea v Praze budou probíhat každý den bezplatné videoprojekce na téma Naše národní dějiny. Budete zde moci shlédnout například Kladivo na čarodějnice, Čest a sláva, Ať žije republika od Karla Kachyni nebo Siréna, Daně pro Prahu či Hřebejkovo Musíme si pomáhat .
Vstupenky lze zakoupit v předprodeji od středy 23. března ve Village Cinemas Anděl, podrobný program bude k dispozici na www.febiofest.cz. Vstupné je 69 Kč, videosál a Juniorfest 39 Kč, Národní muzeum zdarma.
Po Praze zavítá FEBIOFEST i do dalších míst republiky:
10.4. - 15.4. Brno, kina Scala a Art
11.4. - 15.4. Ostrava, kino Art
13.4. - 17.4. Liberec, kino Varšava, Experimentální studio
14.4. - 17.4. Pardubice, Dům hudby
Slovenská republika pak Febio přivítá od 11. 4. do 29. 4. v osmi největších slovenských městech.
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.