Inovující firmy v EU by měly mít daňové výhody a úlevy

12.10.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


BRUSEL 12. října (zpravodaj ČTK) - Státy Evropské unie by měly poskytovat daňové výhody a úlevy společnostem, které investují do vědy a inovací. Tento návrh je jedním z 19 doporučení, která zveřejnila Evropská komise s cílem podpořit zaostávající vědu i počet patentů. Mezi další patří usnadnění zakládání firem, lepší přístup k rizikovému kapitálu či lepší ochrana duševního vlastnictví.

Daňové úlevy by podle představ Komise měly být jak podnikové, tak i osobní. Při spolupráci s firmami či univerzitami v jiných členských státech by měli mít investoři nárok na daňové úlevy i tam. V České republice již daňová podpora vědy funguje.

Státy Evropské unie dnes investují do vědy a výzkumu necelá dvě procenta HDP, což je o třetinu méně než USA. Ještě výrazněji ztrácejí na Japonsko a na paty jim navíc začínají šlapat nová centra výzkumu v Číně nebo Indii. "Čísla nejsou nijak povzbudivá, musíme investovat více," řekl komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik.

Mezi hlavní problém patří podle místopředsedy Komise Güntera Verheugena málo atraktivní prostředí pro vědu a výzkum, které vede k odlivu špičkových mozků z Evropy. Ekonomiky trápí i malý počet inovativních podniků, který je způsobený řadou překážek při jejich zakládání.

Evropa má ve srovnání se zbytkem vyspělého světa i málo vynálezů a patentů, které navíc neumí protlačit na trh. Jako příklad Verheugen uvedl dnes mimořádně populární přehrávač iPod, jehož princip rovněž vznikl v Evropě, ale na trh jej až později prosadila americká firma Apple.

K rozmachu patentů by mělo přispět i vytvoření Evropského patentového úřadu se sídlem v Mnichově. Vynález registrovaný u tohoto úřadu by platil po celé unii a zlepšila by se i ochrana duševního vlastnictví vynálezců.

Začínající podniky podle EK často nemají dostatek prostředků, což řadu nadějných projektů zadusí hned v počátku. Pomoci by prý mohlo plánované vytvoření fondu rizikového kapitálu při Evropské investiční bance.

Zástupci Evropské komise se shodli, že se podpora inovací a vědy neobejde bez podstatného navýšení financí. Sama Komise navrhuje na příští rozpočtové období 2007 až 2013 zdvojnásobit prostředky na výzkum na 70 miliard eur. Více peněz by podle ní měly dávat i členské státy, klíčový pro dosažení cíle tří procent HDP však budou investice samotných firem.

Verheugen připomněl, že tento týden končí lhůta, ve které musejí členské státy odevzdat komisi své plány reforem na příští roky. Právě inovace by podle něj měly být jednou z hlavních priorit těchto dokumentů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK