ČTÚ stanovil, kolik si mohou operátoři účtovat za odposlechy

12.12.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


PRAHA 12. prosince (ČTK) - Český telekomunikační úřad vydal na internetu ceník, podle kterého se budou řídit telekomunikační firmy, když se na ně obrátí policie s žádostí o informace o hlasové nebo datové komunikaci jejich zákazníků. Podle nového zákona o elektronických komunikacích musí policie od letošního května hradit operátorům veškeré náklady na odposlechy. Předtím nic neplatila.

Například informace o telefonování jednoho uživatele za období do 60 dnů v listinné podobě nebo na datovém nosiči vyjde bezpečnostní složky na 280 korun bez DPH. V případě dálkového přístupu pak na 32 Kč. Za výpis hodiny komunikace v mobilní síti zájemce zaplatí 320, respektive 120 korun. Údaje o vzájemných vazbách mezi telefonním číslem a kódem telefonu IMEI vyjdou na 200 nebo 32 korun. Lustrace uživatele v pevné i mobilní síti stojí 176 nebo 16 korun.

Policie může dále žádat například informace o datu a času dobíjení předplaceného kreditu, o telefonním čísle k určitému kreditu, o údaje o všech základnových stanicích v mobilní síti, přenosu zpráv elektronické pošty, o přístupu k síti a podobně.

Operátoři vydání ceníku uvítali. "Je to téma, o kterém se diskutuje už delší dobu a bylo třeba to definovat," uvedl mluvčí Oskara Vodafonu Jakub Hrabovský. Firmy na těchto službách nevydělají, protože ceny se počítají jen z vynaložených nákladů bez marže.

Výdaje policie na informace o telefonování a datové komunikaci uživatelů se odhadují na stovky milionů korun ročně. Policie ročně provede asi 10.000 odposlechů a jejich počet roste.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK