Evropská unie se dohodla na registraci a povolování chemikálií

13.12.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


BRUSEL 13. prosince (zpravodaj ČTK) - Ministři 25 členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na zákonu o registraci a povolování chemikálií. Vyšli tak vstříc požadavkům ochránců zdraví a životního prostředí, vzali však zároveň v potaz požadavky průmyslu. Schválený výsledek je mírnější než původní návrh Evropské komise.

Zákon, který bude platit v celé EU, nařizuje povinnou registraci asi 30.000 chemikálií vyráběných či dovážených v množství nad jednu tunu ročně. Látky považované za nebezpečné bude nutno testovat a budou podléhat povolování. Odpovědnost za tuto činnost ponese Evropská chemická agentura v Helsinkách.

Novou legislativu podpořily všechny státy, Německo, Francie a Irsko s většími výhradami. O zákonu se nehlasovalo.

"Podařilo se dosáhnout rozumného kompromisu, který lze uvést do života, aniž by znamenal velké ohrožení konkurenceschopnosti evropského chemického průmyslu," řekl místopředseda české vlády Martin Jahn. Pochvaloval si, že se v konečném znění podařilo zmírnit administrativní a finanční zátěž pro podniky, zejména malé a střední. Za hlavní výzvu označil spravedlivé zacházení s výrobci a dovozci. "Bylo by nešťastné, kdyby evropské firmy musely zákon dodržovat a výrobky obsahující zakázané látky byly přitom dováženy ze třetích zemí," uvedl.

Zákon známý pod názvem REACH, což je anglická zkratka pro registraci, vyhodnocování a povolování chemikálií, nahradí čtyři desítky roztříštěných směrnic EU. V příštích měsících bude na základě dnešní politické dohody o textu, který má 260 stránek, připraveno ve všech jazycích konečné paragrafové znění, k němuž se musí ve druhém čtení ještě vyslovit Evropský parlament. Ten před měsícem schválil text, který se od dnešního liší v jednotlivostech, někdy však podstatných.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že podle EP měli mít výrobci povinnost nahrazovat všechny nebezpečné látky alternativními v předepsaných lhůtách. Nyní je ponecháno na agentuře, aby rozhodovala případ od případu.

Zákon ovšem přenáší povinnost dokazovat bezpečnost chemikálií na jejich výrobce a dovozce. Zároveň vychází proti původnímu návrhu vstříc požadavkům průmyslu v tom, že omezuje rozsah povinné registrace a usnadňuje ji pro látky, které se vyrábějí a dovážejí v množství do sta tun.

Jahn tento posun, který kritizovali ekologové, uvítal jako rozumný. "Vztahovat zákon na každou látku, i když se vyrábí jen v malém množství, by znamenalo enormní náklady pro průmysl," uvedl. Podotkl, že firmy samy mají tendenci nahrazovat škodlivé chemikálie bezpečnějšími.

"Touto dohodou končí dlouhé období nejistoty pro průmysl, který může začít plánovat velmi náročné plnění nových požadavků," řekl na tiskové konferenci komisař Günter Verheugen. "Podařilo se učinit REACH praktičtějším a účinnějším, zachovat konkurenceschopnost průmyslu a snížit zátěž pro malé podniky."

Jeho kolega Stavros Dimas odpovědný za životní prostředí soudí, že se sníží riziko nemocí spojených s chemikáliemi a vznikne dodatečný tlak na inovace, až se podniky budou snažit nahradit nebezpečné látky lepšími. "Pro naše občany je to příslib zdravějšího života a bezpečnějšího životního prostředí," uvedl, zatímco před budovou Rady EU demonstrovali aktivisté ekologických hnutí proti schválené verzi. Ta je podle nich ústupkem průmyslové lobby.

Po schválení v EP bude REACH předmětem smírčího řízení mezi ním a členskými státy, zřejmě na podzim 2006. Definitivní znění pak vstoupí v platnost asi na jaře 2007, kdy bude také ustavena agentura. Znamená to, že zákon by měl být aplikován a vynucován v celé unii od ledna 2008.

Jeho přesné dopady na chemický a zpracovatelský průmysl zbývá ještě vyčíslit, podle Jahna je však jasné, že povede ke zdražení některých výrobků. "Lidé si musejí uvědomit, že za větší ochranu zdraví a životního prostředí ve finále zaplatí. Je jasné, že pokud chceme používat bezpečnější látky a novější technologie, musí se to promítnout do cen; zadarmo to nebude," uvedl.

Zdůraznil, že pro ČR bude důležité obsadit místa v helsinské agentuře, jejíž role bude klíčová, kvalifikovanými profesionály, aby se zajistilo, že registrační a schvalovací proces bude vůči českým podnikům spravedlivý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK