Rychlý internet mělo loni na světě přes 200 milionů uživatelů

08.01.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


PRAHA 8. ledna (ČTK) - Počet přípojek vysokorychlostního připojení k internetu loni celosvětově stoupl o třetinu a přesáhl 200 milionů. Podle odhadu analytické firmy Point Topic bylo na konci loňského prosince na světě 205 milionů uživatelů ADSL, kabelového připojení a dalších technologií. Technologie ADSL se na celkovém počtu přípojek podílí zhruba 64 procenty.

V České republice se podle zatím neoficiálních údajů počet připojení minimálně zdvojnásobil na téměř 450.000 přípojek ADSL, CDMA a kabelové televize. Po započtení uživatelů bezdrátových sítí Wi-Fi by byl celkový počet ještě o nejméně 200.000 uživatelů vyšší. Podle Point Topic měly ve střední Evropě země, jako jsou ČR, Slovensko nebo Bulharsko, pomalý a pozdní start, což se jim ale podařilo dohnat a nyní spolu s dalšími zeměmi v regionu rostou rychleji, než je celosvětový průměr.

Během loňského roku růst postupně zpomaloval. Zatímco v prvním čtvrtletí počet přípojek stoupl o 7,9 procenta, ve třetím to bylo 7,3 procenta. Podle analytiků Point Topic se tempo zpomaluje kvůli nižším procentním přírůstkům v rozvinutých internetových zemích, kde se růst počítá ze stále větší základny. Menším a méně rozvinutým zemím se pak i přes vysoký růst nedaří vzniklou mezeru zaplnit.

Nejrychleji rostoucí, i když co do významu malou oblastí, byl ve třetím čtvrtletí Střední východ a Afrika s růstem 16,5 procenta. Severní Amerika a Západní Evropa, které mají více než poloviční podíl na celkovém počtu linek, rostly v souladu s průměrem o 7,4 procenta.

Nejvíc přípojek na 100 obyvatel měla loni na podzim Jižní Korea, která jako jediná dosáhla hranice 25 procent. Následují Hongkong a Nizozemsko, kde na 100 lidí připadá 23 připojení. Na dalších místech skončily Dánsko, Švýcarsko, Monako, Norsko, Finsko a Švédsko s 22 až 18,7 linkami na 100 obyvatel. Mezi evropské státy se dokázala vmísit pouze Kanada, která skončila na sedmém místě s 19,9 procentním rozšířením rychlého internetu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK