Mittal Steel Ostrava bude opět propouštět

15.01.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


OSTRAVA 15. ledna (ČTK) - Společnost Mittal Steel Ostrava - bývalá Nová huť - bude letos opět propouštět. Řekl to mluvčí firmy Ondřej Hampl. Podle něj přitom není vyloučeno, že největší domácí ocelářská firma zopakuje svou kampaň dobrovolných odchodů s nadstandardním odstupným z konce roku 2004. Tehdy z podniku na vlastní žádost odešlo přes 1700 lidí. Mittal Steel Ostrava (MSO) nyní zaměstnává téměř 8900 lidí.

Mezi zaměstnanci huti se mluví o tom, že letos odejde 700 lidí. Podle Hampla ale zatím o ničem takovém nebylo rozhodnuto. "Na konkrétní čísla je zatím ještě brzy a vše je dosud ve fázi jednání a plánování. Souběžně s tím dochází také k rozpracovávání metod, které bychom v tomto případě mohli použít," uvedl Hampl. Důvodem případného propouštění by podle něj byla snaha zvýšit konkurenceschopnost firmy.

Indická ocelářská společnost LNM Holdings, dnes Mittal Steel Holdings, kupovala před třemi lety státní Novou huť s více než 11.000 zaměstnanci. V privatizační smlouvě se vlastník zavázal, že do konce loňského roku nesníží stavy pod 8862 lidí. Bývalá Nová huť letos fúzuje se svou dceřinou firmou Vysoké pece Ostrava (VPO), která má sama asi 980 lidí. VPO loni na podzim také rozdávaly "zlaté padáky", z podniku odešlo 170 zaměstnanců.

"Vedení společnosti má nějakou představu, že by mohlo na konci letošního roku snížit zaměstnanost, ale konkrétní údaj ještě není k dispozici. Zatím je to v rovině analýz a hledání rezerv. Při současné technologii a současném objemu výrob je zaměstnanost v této chvíli optimální," řekl ČTK šéf odborů v závodu Koksovna Leopold Laskovský, který také zastupuje zaměstnance v dozorčí radě.

Propouštění podle něj může souviset se slučováním s VPO i s útlumem kapacit, k nimž se v minulých letech Česká republika zavázala v Bruselu. Mittal Steel Ostrava tak musí do začátku roku 2007 podle Laskovského omezit kapacitu svých válcovacích tratí.

V říjnu 2004 vedení tehdejší Ispat Nová huť oznámilo, že těm zaměstnancům, kteří sami podají výpověď, podnik vyplatí až pětadvacetinásobek průměrného platu. Při tehdejším průměru 23.000 korun to činilo v průměru 575.000 korun hrubého. Huť mezi zaměstnance rozdělila asi 900 milionů korun. O odchody byl tak velký zájem, že se uskutečnily ve dvou vlnách. Část výpovědí firma zamítla, aby mohla fungovat bez problémů. Stejný postup při redukci stavu loni na podzim zvolila také VPO a krátce po Ostravě jej využila i Ispat Polska Stal, dnes Mittal Steel Poland.

Hromadné odchody z MSO by se znovu negativně promítly do ostravské nezaměstnanosti. "Dohromady za ty dva předchozí roky se propouštění v MSO projevilo v evidenci příchodem necelé tisícovky uchazečů. Ještě koncem loňského roku nám stále přicházeli do evidence lidé, kteří odešli z MSO s odstupným rovnou na nemocenskou," řekla ČTK mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová.

Letošní propouštění v ocelářské firmě by ale podle ní díky pokračujícímu růstu hospodářství v regionu nemuselo mít tak dramatický dopad na zaměstnanost. V Ostravě je nyní bez práce více než 24.000 lidí, což znamená míru nezaměstnanosti 14,8 procenta. V celé zemi je přitom průměr 8,9 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK