FT: Nomura má zatím v boji o IPB náskok

25.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 25. dubna (ČTK) - Japonská investiční banka Nomura, která už šestým rokem vede s Českou republikou spor o svou investici do někdejší banky IPB, má v celém případu zatím náskok. Napsal to britský list Financial Times, který si všímá nedávného rozhodnutí mezinárodní arbitráže. Podle listu je ale ve hře mnohem víc než jen peníze, a to na obou stranách sporu.

Arbitrážní tribunál před měsícem rozhodl, že česká vláda Nomuře odepřela spravedlivé a rovnocenné zacházení, když konkurenčním bankám poskytla vysokou finanční pomoc, aby se vypořádaly s vysokým objemem ztrátových úvěrů. Nomura takovou pomoc nedostala a její nesolventní součást IPB se navíc s přičiněním státních úředníků přes víkend ocitla v rukou konkurenční skupiny ČSOB.

Z nálezu arbitráže podle Financial Times vyplývá také to, že česká vláda nevyjednávala v dobré víře o možnostech pomoci IPB. Velký vliv ale sehrálo i to, že z vládních institucí unikly důležité informace o chystaném zákroku v IPB do médií, což jen urychlilo takzvaný "run" na banku. Střadatelé pak v panice začali hromadně vybírat vklady, což banka nemohla ustát.

"Vláda vytvořila zápalnou směs a pak škrtla sirkou," řekl listu jeden ze zástupců londýnské odnože Nomura International. Škody budou vyčísleny až na konci roku a budou se opírat o hodnotu, jakou by IPB měla, pokud by dostala pomoc státu jako jiné banky. Vláda přesto doufá, že škody budou symbolické, a že nebude muset Nomuře platit velkou částku.

Vláda také předpokládá, že případné škody, které utrpěla Nomura, lehce překryjí nároky státu vůči bance v jiné arbitráži. Ta by měla skončit také zhruba na konci letošního roku. Nomura po České republice požaduje náhradu škod v objemu asi 40,6 miliardy korun, zatímco česká vláda chce po japonské bance astronomických 111 miliard korun.

Spor se ale nevede jen o peníze. Pokud česká vláda obě arbitráže prohraje, země se tak znovu ocitne ve velmi špatném světle, podobně jako v roce 2003. Tehdy prohrála arbitráž s americkou společností Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní komerční televizi Nova. Arbitráž tehdy rozhodla, že Česká republika neochránila investici americké firmy, které se pak zmocnil tehdejší šéf Novy.

Pro Nomuru je ale v sázce ještě víc, a totiž její pověst. Po pádu IPB se na Nomuru snesla kritika za údajně neetické chování a banka byla prakticky vyloučena z českého bankovního sektoru. Český stát se teď snaží prokázat, že Nomura nedostála svému slibu. Když IPB v roce 1998 kupovala, získala ji za tři miliardy korun, tedy za velmi podhodnocenou cenu. Výměnou za to však slíbila, že do IPB investuje šest miliard korun, což neučinila.

Vláda tvrdí, že postoj Nomury a její nesplněné sliby jsou příčinou pádu IPB. Stát po kolapsu banky musel na ozdravení bankovního sektoru vložit asi 130 miliard korun, což byla největší záchranná akce svého druhu ve střední Evropě. Financial Times upozorňuje také na velmi těsné vztahy, které měla k Nomuře Občanská demokratická strana, a dochází k závěru, že nejlepší by pro obě strany sporu, tedy pro Nomuru a český stát, bylo mimosoudní vyrovnání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK