V4 chce do půli roku vyřešit financování obnovy panelových domů

25.04.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brno 25. dubna (ČTK) - Země visegrádské čtyřky chtějí do poloviny roku dokončit projekty, podle kterých by měly být v letech 2007 až 2013 rozdělovány evropské peníze na revitalizaci panelových domů. Zástupci Česka, Polska, Maďarska a Slovenska a hostujících Bulharska a Rumunska to dnes řekli novinářům po pondělním jednání v Lednici. Před zahájením mezinárodních stavebních veletrhů dnes v Brně podepsali společné prohlášení.

Podle něj by měly země především dořešit právě problematiku panelových domů. Od Evropské unie by mělo například Česko dostat ročně asi miliardu korun. Počítá s tím finanční plán unie v období 2007 až 2013. V současném plánovacím období země V4 peníze z evropských fondů na obnovu panelových sídlišť využít nemohly.

Celkové náklady na opravy bytů a domů na panelových sídlištích v ČR se odhadují na 300 až 400 miliard korun. Peníze na opravy poskytuje především Státní fond rozvoje bydlení, který má letos na tyto účely 800 milionů. S poskytováním státních dotací ale musí souhlasit Evropská komise. Do doby vydání jejího rozhodnutí může stát poskytovat dotace jednomu příjemci jen do výše 100.000 eur (2,8 milionu Kč) během tří let.

Státy V4 nyní musejí doladit další podrobnosti, například kritéria pro získávání peněz. "Chceme dosáhnout toho, abychom nemuseli rekonstruovat panelová sídliště jen pro sociálně slabší skupiny," vysvětlil český ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Upozornil přitom na podobné problémy v některých zemích původní evropské patnáctky.

Stát zatím podle Martínka dotuje revitalizaci panelových sídlišť dvěma miliardami korun ročně. Dává přitom asi 30 procent celkových nákladů. Tento podíl by mohl být stejný i při čerpání z evropských fondů, míní ministr. "Nejvýhodnější model financování je spoluúčast státu, EU a majitelů domů či bytů. Podstatná bude také pomoc bank a stavebních spořitelen," dodal. Hlavním cílem programů má být motivace majitelů, aby rekonstrukce dělali kompletně, nikoliv po částech.

Česko je podle Martínka specifické tím, že na rozdíl od ostatních zemí V4 vlastní většinu panelových domů města a obce nebo družstva vlastníků. Například v Maďarsku je panelový bytový fond téměř zcela privatizovaný. Proto se bude postup jednotlivých zemí při tvorbě programů lišit.

V České republice je téměř 80.000 panelových domů s 1,16 milionu bytů, v nichž žijí asi čtyři miliony lidí. Nejvíce panelových domů se postavilo v letech 1971 až 1980, kdy vzniklo zhruba 33.000 domů s více než 468.000 byty. Panelové byty představují zhruba třetinu veškerého bytového fondu v republice.

Mezi největší nedostatky těchto domů patří poruchy obvodového pláště či vnitřní konstrukce. Nejčastější příčinou závad jsou nedostatky při montáži, které se na nedostatcích podílely téměř ze 40 procent. Téměř třetina závad je způsobena chybným projektovým řešením. Dalšími důvody jsou nevhodné užívání domu, stáří domu a zanedbaná údržba.

Na problémy spojené s regenerací panelových sídlišť upozornili ministři 25 zemí EU odpovědných za bytovou politiku na konferenci, která se loni v březnu konala v Praze. V tu dobu ještě nebylo zcela jisté, že peníze z EU půjdou i na tyto účely. Společný tlak středoevropských zemí ale zlomil rezervovaný postoj některých starých zemí unie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK