Bláznivá přestřelka dvou družstev, týmová hra, postavená na taktice, moderní adrenalinový sport, který si získává nové a nové příznivce, těmito všemi způsoby se dá popsat paintball. Je to jakási schovávaná zkombinovaná se střílením, obohacená velkou dávkou adrenalinu.
Existuje několik variant hry. Většinou proti sobě stojí dvě družstva, jejichž cílem je získat vlajku soupeře, ubránit přitom vlajku vlastní a zneškodnit co největší počet protihráčů. Mohou se ovšem i dobývat objekty nebo třeba zachraňovat rukojmí. Počet hráčů není stanoven. Proti sobě je možné postavit dvě dvoučlenná družstva stejně jako obrovské skupiny čítající stovky lidí. Omezujícím faktorem je pouze velikost hřiště. Pro opravdové fanšmejkry jsou noční hry nebo dokonce několikadenní bojovky.
To už jsme ovšem trochu přeskočili, podívejme se, jak to všechno začalo. Před několika desítkami let v Austrálii začali pastevci ovcí pro snadnější a rychlejší značkování stáda používat vzduchové pistole vystřelující kuličky naplněné barvou. Tato novinka se brzy dostala do Spojených států, kde začaly první přestřelky mezi honáky.
Své uplatnění našel paintball i v armádě. Byl zařazen do výcviku speciálních jednotek jako simulace boje se střelnými zbraněmi.
Oficiální turnaj paintballu se odehrál v roce 1981 ve státě New Hampshire v USA. Hra se brzy rozšířila po celých spojených státech, poté přišla do Kanady, Austrálie, západní Evropy a Japonska. Začátek paintballu v ČR se datuje do roku 1992.
Paintballové zbraně fungují na principu stlačeného vzduchu nebo CO2. Tlakové nádoby jsou různé, mohou to být 12 gramové bombičky až kilové láhve. Kuličky jsou želatinové kapsle smíchané s rostliným olejem a potravinářským barvivem. Jsou netoxické a ekologické. Jejich dostřel je kolem 50 metrů a rychlost se pohybuje kolem 90m/s. Dalším potřebným vybavením hráče je maska chránící oči a obličej, maskáčové oblečení, rukavice a pevná, nejlépe kotníková, obuv. Hřiště na paintball může být umělé nebo přírodní. V ČR je možné využít 41 stálých hřišť, nebo hřiště z nafukovacích překážek, ty lze postavit takřka kdekoli.
Každá sranda něco stojí, v případě paintballu však do kapsy zase tak moc hluboko sahat nemusíme. Ceny se často různí. Některé kluby poskytují oblečení i zbraně zdarma, jinde je potřeba za jejich půjčení zaplatit, cena se obvykle pohybuje kolem dvou set korun. Za jednu kuličku člověk zaplatí průměrně 1,50 Kč. Tam, kde se za půjčení výstroje platí, bývají většinou kuličky levnější a naopak. Sečteno a podtrženo, hra, v níž vystřílíme 200 kuliček nás přijde přibližně na 400-500 korun.
Ačkoli je paintball pro všechny, podle statistik této zábavy přeci jen více využívají muži, je jich 85 procent. Proč vlastně lidi paintball tolik baví? Psychoterapeut Evžen Klouček řekl serveru paintball-terezin.cz, že je tu jeden prostý důvod, v dospělých jsou pořád uvnitř děti. "Je to hra, kdy si dospělý může báječně užít, vydovádět. Je to způsob, jak se člověk otevře," dodává.
Bylo napsáno mnoho článků na téma paintball a agrese. "Všichni paintball odsuzují proto, že je militantní. Myslím, že spíše jde o hravost a potřebu vzrušení. A tam není důležité, jestli někdo umře, ale to, zda je činnost vzrušující a jestli je možnost dokázat si, že jsem v něčem lepší, dovednější než ostatní," říká Evžen Klouček.
Zdroje: http://www.paintballgame.cz, http://paintball-klub.webpark.cz, http://paintball-terezin.cz, http://www.pgo.cz/paintball
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.