Upuštění od jaderné energie přijde Německo draho, uvádí studie

04.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Frankfurt 4. září (ČTK) - Zamítnutí nukleární energie a odstoupení od jaderné energetiky přijde Německo draho, tvrdí studie poradenské firmy Ernst & Young. Podle ní bude stát výměna stárnoucích uhelných elektráren v Německu 100 miliard eur, pokud země uskuteční svůj plán opustit jadernou energetiku na začátku 20. let tohoto století.

Analytici agentury Ernst & Young dospěli k odhadu nákladů po analýze různých scénářů investic a za politické diskuse, zda si Německo vůbec může dovolit jaderné štěpení v elektrárnách nechat. Agentura zveřejnila studii před summitem o energetice, který kabinet chystá na začátek října. Firmy z oboru by na konferenci chtěly otázku budoucího využití jaderné energie v Německu vyřešit.

Investice do nových elektrárenských kapacit by přišly na 68 miliard eur, pokud by se osud energetiky nechal na volném trhu. Kolem 100 miliard by stála varianta bez jaderných elektráren a s nutnou ochranou klimatu, uvádí studie, jejíž kopii získala agentura Reuters.

Německo musí během 15 let postavit elektrárenské kapacity s produkcí 60 gigawattů, aby nahradilo stará zařízení a vyrovnalo se s potřebou snížit produkci skleníkových plynů. Jde o polovinu současných výrobních kapacit.

V německé elektrické síti nyní pochází z jaderných elektráren zhruba jedna třetina elektřiny. Nukleární energie přitom téměř žádné emise oxidu uhličitého nevytváří, připomíná Ernst & Young.

Konzervativci v koaliční vládě chtějí zavírání jaderných elektráren přinejmenším oddálit. Sociální demokraté ale chtějí dohodnuté termíny dodržet.

Pokud by jaderné elektrárny zůstaly v provozu 60 let místo 32 let podle chystaného plánu, vyšly by nové investice do elektráren na 68 miliard eur. Pokud by se jaderné elektrárny musely zavřít a podíl ekologických zdrojů by se zvýšil na 25 procent vyrobené elektřiny, dosáhly by celkové investice sta miliard, upřesňuje studie okolnosti prognózy.

Poradci Ernst & Young ale připomínají, že se náklady v budoucnu budou vyvíjet v závislosti na mnoha faktorech. Vedle výdajů v samotné jaderné energetice se v nákladech projeví i snižování emisí CO2, obchod s elektřinou v Evropě i ceny ropy a zemního plynu, napsala agentura Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK