Odbory DPÚK a ČSAD Česká Lípa vyhlásily stávkovou pohotovost

04.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ústí nad Labem 4. září (ČTK) - Zaměstnanci Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK) a ČSAD Česká Lípa vyhlásili kvůli napjaté situaci v autobusové dopravě v Ústeckém kraji od úterního rána stávkovou pohotovost. Uvedli to dnes v otevřeném dopise krajskému zastupitelstvu. Dopis má ČTK k dispozici. Ústecká pobočka Odborového svazu dopravy, která zaměstnance obou firem zastupuje, se obává toho, že lidé přijdou o práci. Vadí jim, že kraj si u ČSAD Česká Lípa objednal autobusové spoje jen do konce roku.

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka hrozí, že pracovníci ČSAD Česká Lípa začnou již během září dostávat výpovědi kvůli nadbytečnosti. Pomajbík řekl, že odbory vyhlásí stávku, pokud se výrazně nezmění současný stav. Podrobnosti ke stávkové pohotovosti neupřesnil s tím, že ve středu jedná krajské zastupitelstvo o rozsahu základní dopravní obslužnosti.

Odboráři o celé situaci v pátek jednali s ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem. "Jednání nepřineslo vůbec žádný vývoj. Kraj i oba dopravci jsou zastánci svých pravd. Zaměstnanci jsou ale vystaveni reálné hrozbě ztráty zaměstnání. Situace je kritická. Cílem stávkové pohotovosti je upozornit, že se 600 obyvatel kraje a jejich rodin ocitne v existenční nejistotě," uvedl Pomajbík.

"Odboráři nás o vyhlášení stávkové pohotovosti informovali. Budeme mít zasedání představenstva, kde se tím budeme zabývat. Hrozba stávky je totiž reálná," řekl ČTK dnes ředitel ČSAD Česká Lípa David Mahdal.

Zástupce Ústeckého hejtmana Petr Fiala dnes upozornil na to, že když budou odboráři stávkovat, způsobí problémy svému zaměstnavateli, který nese odpovědnost za plnění smlouvy s krajem o provozu autobusů.

Odboráři navrhují, aby se celá situace vrátila před 1. únor letošního roku, kdy kraj vypověděl DPÚK smlouvu kvůli vysoké ceně za dopravu. Autobusoví dopravci by jezdili za ceny platné v té době a řešení situace by se odložilo do doby, než soudy rozhodnou o sporech kraje a obou firem.

Kraj má s DPÚK dlouhodobé neshody. Dopravce na začátku srpna zastavil na čtyři dny provoz na 2100 spojích, protože mu kraj nezaplatil za ztrátu z osobní dopravy za poslední tři měsíce. Podnik žádá zhruba 70 milionů Kč. Kraj je ale vyplatit nehodlá, protože s DPÚK nemá od 1. května platnou smlouvu. Od 9. září budou na linkách DPÚK jezdit autobusy sesterské firmy ČSAD Česká Lípa. Firma, která má s DPÚK stejného majitele, od DPÚK převzala většinu jeho řidičů. Nový dopravce má smlouvu do 2. června 2007, ale objednávku na své služby do 31. prosince 2006.

Celou záležitost může odblokovat středeční zasedání krajského zastupitelstva, které bude jednat o rozsahu dotovaných autobusových spojů na příští rok. Po něm by ČSAD mohlo dostat objednávku až do 2. června příštího roku.

Ředitel ČSAD Česká Lípa David Mahdal v pátek ale oznámil, že autobusy možná 9. září nevyjedou kvůli právním vadám ve smlouvách s Ústeckým krajem. Ty podle právního rozboru ministerstva vnitra nezaručují, že dopravce dostane od kraje za své služby zaplaceno. ČSAD proto žádá uzavření nových smluv. Pokud budou platit ty současné, firma spoje nevypraví, upozornil Mahdal. Šulc ale považuje kontrakty za platné.

Vedení ČSAD Česká Lípa dnes s krajem jednalo o znění smluv. Kraj navrhl, aby byl podepsán dodatek, že smlouvy mají tzv. závazek veřejné služby. To by dopravci mělo garantovat, že kraj zaplatí ztrátu, která dopravci provozováním dotovaných spojů vznikne. "Navrhujeme podepsat tento dodatek ke smlouvám, i když ty původní již podle našeho názoru tento závazek obsahují," uvedl Fiala. Další jednání se uskuteční v úterý odpoledne.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK