Podnikání ovlivní nový zákoník práce, obavy jsou ze silné koruny

27.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. prosince (ČTK) - Příští rok přinese pro podnikatele změny zejména v souvislosti s přijetím nového zákoníku práce. Od července vstoupí též v platnost nový insolvenční zákon. Další případně změny legislativy v podnikání závisejí na vzniku nové vlády. ČTK v anketě mezi podnikateli a odborníky zjistila, že zaměstnavatelé nadále očekávají růst poptávky, na druhou stranu se nejvíce obávají pokračujícího zhodnocování koruny.

Od nového roku začne platit nový zákoník práce, což vnáší některé úpravy do pracovněprávního rámce, řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Kromě jiného budou zrušeny některé dosud velmi využívané věci, například vedlejší pracovní poměr či pohotovost vykonávaná na pracovišti. Mění se výpovědní lhůty, některé tarify u příplatků za práci přesčas či lhůty archivace. Změn dozná také oblast bezpečnosti práce.

Od 1. ledna se poměrně zásadně mění vyměřovací základ zaměstnance pro pojistné na sociální a zdravotní pojištění, upozornila Jana Bartyzalová z poradenské společnosti KPMG. Vyměřovacím základem bude úhrn zdanitelných příjmů, který bude zúčtovaný jako náklad zaměstnavatele. Změny ve vyměřovacím základě prý nastanou například v případě různých druhů pojištění, u poskytování vlastních či nakoupených výrobků či služeb zaměstnancům za cenu nižší než cenou obvyklou atd.

Podnikatelé se v roce 2007 zřejmě dočkají vzniku sítě Czech Point, tedy kontaktních kanceláří pro styk občana se státní správou, což by mělo přinést časové úlevy a zjednodušení některých administrativních procesů. Propojeny by měly být informační systémy veřejné správy, což usnadní komunikaci centrálních registračních míst při živnostenských úřadech, která dnes slouží jako místa pro vyřízení formalit nutných k založení živnosti, připomněl Drábek.

K 1. červenci by se měl změnit insolvenční zákon. To by podle Drábka posílilo jistoty věřitelů a efektivněji řešilo konkurzní řízení v Česku. Další změny zatím nelze odhadnout, míní mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Blanka Růžičková. "Pokud předpokládáme, že se konečně vytvoří stabilní vláda a funkční zákonodárný sbor, lze očekávat řadu dalších změn i v průběhu roku, zejména opravy zákonů, které byly přijaty v předvolebním období," podotkla.

Příští rok očekává svaz stejnou nebo lepší míru poptávky, příznivé úrokové sazby a nadále nízkou inflaci. Podniky se budou muset vypořádat s růstem ceny práce, tedy zvýšenými náklady spojenými s přijetím nového zákoníku práce a souvisejícími předpisy. Nepříznivé dopady bude prý mít i další růst cen energií. "Přesto očekáváme růst investic i exportu, obojí jako důsledek dosavadního příznivého vývoje ekonomiky," dodala Růžičková.

Politické prostředí, není-li extrémní, vlastní podnikání zase až tolik krátkodobě neovlivňuje, míní viceprezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Všichni exportéři ale prý cítí posilování koruny. "Obávám se, že tak, jak se blížíme zavedení eura, bude tento trend pokračovat i v příštích letech. Současný kurz koruny vůči dolaru je ovšem hrozivý," poznamenal.

Nový zákoník práce přináší podle tajemníka Unie malých a středních podniků Petra Víška negativní dopady jak na podnikatelské prostředí, tak na celou českou ekonomiku. Na druhou stranu je podle něj pozitivní jen mírné zvýšení minimální mzdy. Víšek vyjádřil naději, že příští rok přinese stabilní řešení politické situace a že se prosadí reformní vládní program s cílem zlepšit podnikatelské prostředí a snížit daňovou zátěž.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK