Hypoték se sjednává méně. Proč?

30.10.2017 | , Finance.cz
ÚVĚRY A PŮJČKY


Bankám se ve financování bydlení daří. Od začátku roku na hypotékách rozpůjčovaly 168 miliard korun*, což je o 8 miliard více než loni. Došlo však ke změně trendu a v posledním čtvrtletí produkce hypoték zaostává za loňskými výsledky. Co je příčinou?

Banky v 3. čtvrtletí poskytly 23 957 ks hypoték a objem činil 49,7 mld. Kč*. Ač jsou to stále z pohledu bank výborné výsledky, v mezikvartálním i meziročním srovnání je evidentní propad v počtu i objemu sjednávaných hypoték. Loni za stejné období banky poskytly o 2 773 hypoték více a objem byl vyšší o 3,3 miliardy.

Jaký mají banky a stavební spořitelny zatím výsledky v roce 2017

Jaké jsou příčiny menšího počtu i objemu sjednávaných hypoték?

Příčiny poklesu objemu jsou celkem zřejmé. V dubnu 2017 začala platit nová sada doporučení ČNB, která úplně zastavila poskytování hypoték nad 90 % LTV a výrazně omezila dostupnost hypoték na 80 % LTV. „Tato změna, která byla v dostatečném předstihu dopředu známa, měla za výsledek odčerpání poptávky a umělé nafouknutí počtů i objemu v prvním čtvrtletí letošního roku. A tato odčerpaná poptávka je jedním z důvodů obratu trendu růstu v druhém a třetím čtvrtletí,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Zároveň vlivem omezení LTV se poskytují menší sumy peněz, než by tomu bylo bez omezení. Pokud by se i nadále poskytovaly hypotéky až do 90 % LTV, celkový objem by byl za celorok vyšší o nějakých 5 - 7 %, což v korunovém vyjádření dělá minimálně 10 miliard Kč. Tuto částku nyní klienti dofinancovávají z vlastních zdrojů, ale pravděpodobně i úvěry ze stavebního spoření. Produkce stavebních spořitelen letos poroste o 10 miliard, regulace LTV k tomuto nárůstu rovněž přispěla.

Třetím důvodem mohou být také ceny nemovitostí. Lidé postupně ztrácejí chuť platit přemrštěné ceny, a pokud se s prodávajícím na ceně nedomluví, raději od svého záměru upustí. Nabídkové ceny bytů podle našich statistik již od dubna prakticky stagnují.

Překonají letos banky loňské výsledky?

Banky mají zatím v meziročním srovnání náskok zhruba 9 miliard korun, ale ten se rychle tenčí a v listopadu nejspíše vymizí jako pára nad hrncem. Loni v listopadu totiž banky poskytly hypotéky za 29,7 miliardy korun, což se se letos bankám určitě nepodaří zopakovat (náš odhad na listopad je okolo 17,5 mld. Kč). Letošní výsledek se započtením nereportujících bank*, proto odhadujeme na 226 miliard Kč, čímž se rok 2017 zapíše jako druhý objemově nejúspěšnější v historii.

Jak na tom byly banky v roce 2016

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

Sazby tendují k růstu. Vlivem regulace hned v dubnu skokově narostly sazby pro hypotéky v pásmu LTV 80 – 90 %, takže dnes se tento typ hypoték nabízí v průměru se sazbou 3,14 %. Tento typ hypoték se díky vyšší sazbě moc neprodává, takže pokud bankám zbývá v rámci kvartální kvóty nějaká kapacita, mohou hypotéky nad 80 % nárazově zlevnit. Nicméně dopředu s tím kalkulovat se rozhodně nedá a při výběru banky je potřeba vždy porovnávat skutečně aktuální čísla a zajímat se o to, jakou hypotéku vám banka spočítá.

Hypotéky v pásmu do 70 resp. 80 % LTV dosáhly svého historického dna loni v říjnu (index GOFI 70 – 1,85 %), od té doby s menšími výkyvy pozvolna rostou. Nic na tom nezměnil ani letošní podzim, kdy se banky zpravidla předhánějí s akčními nabídkami a zvýhodněnými sazbami. Letos se zaměřily hlavně na poplatky, takže sazby dál stoupají a tento trend bude vlivem zdražování peněz na mezibankovním trhu pokračovat i ve zbývajících měsících letošního roku.

* chybí zde výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, které svá čísla serveru hypoindex.cz nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Stavebky.cz, ČTK

Autor článku

Luboš Svačina  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚVĚRY A PŮJČKY