Kdo vlastní české hokejové kluby?

10.09.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, města či miliardáře?

Hokej je českým národním sportem, který v posledních letech zažívá chudší období. Navíc v ČR v současné době působí přes 10 milionů trenérů, kteří nejlépe ví, jak by se hokej měl hrát. Nicméně klubový hokej se těší stále velké oblibě, před koronavirovou pandemií navštěvovalo ročně hokejové zápasy  kolem 2 milionů lidí.

Kdo stojí v pozadí českých klubů a kdo jednotlivé kluby vlastní?

Je libo koupit tygra, kohouta, perníček či draka?

Tygr

Zdroj: Shutterstock

Bílí Tygři Liberec - každoročně si brousí drápy o titul díky silnému vlastníkovi

Bílí Tygři Liberec

Zdroj: Bílí Tygři Liberec

S group holding, a. s. je většinovým vlastníkem (91,32 % obchodního podílu) klubu Bílí Tygři Liberec. Bývalá opora Bílých Tygrů Petr Nedvěd vlastní menšinový podíl 8,33 %. S group holding je stavební, developerská a investiční společnost, která je vlastněna z 50,5 % Petrem Syrovátkem a z 49,5 % Jiřím Urbanem. Petr Syrovátko byl nadějným libereckým hokejistou, který nyní tvrdí, že hokej je jeho láska, ale také díra na peníze, protože chod klubu je náročný a stojí desítky milionů korun ročně. Hlavními sponzory klubu jsou Syner (klerý vlastní rovněž Petr Syrovátko a Jiří Urban) a Home Credit (spadající do PPF Group), dle kterého se jmenuje i liberecká aréna.

Hokejovou arénu stavěla právě společnost Syner, provozovatelem arény je společnost S group SPORT FACILITY MANAGEMENT, s.r.o. patřící pod křídla S group holding. Nicméně hokej v Liberci šlape, návštěvnosti bývají velmi dobré a Bílí Tygři v sezoně 2015/2016 ovládli extraligu a od té doby byli 3x na 2. místě. Na druhou stranu se město kvůli hokejové hale (za téměř 550 milionů korun) zadlužilo a peníze možná chybí jinde (například v Zoologické zahradě Liberec).

BK Mladá Boleslav - designována na úspěch?

BK Mladá Boleslav

Zdroj: BK Mladá Boleslav

Vlastnictví klubu BK Mladá Boleslav měli dříve na třetiny rozdělené město Mladá Boleslav, AUFEER DESIGN, s. r. o. a Jan Plachý, který vlastní i třetinový podíl v AUFEER DESIGN, s. r. o. Dříve měl podíl v klubu rovněž bývalý hokejista Radim Vrbata, který je mladoboleslavským rodákem a v NHL odehrál přes 1 000 zápasů v 7 klubech. BK Mladá Boleslav patří mezi týmy, které se pohybují na hraně postupu do play off nebo bojují o záchranu.

Nicméně nyní je majitelem BK Mladá Boleslav pouze Mgr. Jan Plachý, který patří i mezi vlastníky  AUFEER DESIGN, s. r. o., což je společnost, která dává tvář nejenom automobilům značky Škoda, ale i strojům z dílny Porsche, DAF, Zetor či Airbus.

 

HC Dynamo Pardubice - z herky černým koněm?

HC Dynamo Pardubice

Zdroj: Dynamo Pardubice

Z otloukánka extraligy se stal favorit a to díky novému majoritnímu vlastníku, kterým se v roce 2020 stal miliardář Petr Dědek, který je vlastníkem skupiny firem pod hlavičkou DD Group, tedy skupina pod které spadají firmy zaobírající se elektromontážemi, developerskými projekty a stavebnictvím.

Dříve bylo majoritním vlastníkem město a s klubem to vypadalo zle. Dnes se ovšem řadí k favoritům na zisk titulu.

HC Energie Karlovy Vary - na křídlech Holoubka až k titulu

HC Energie Karlovy Vary

Zdroj: HC Energie Karlovy Vary

90% vlastníkem klubu HC Energie Karlovy Vary je společnost Karel Holoubek - Trade Group a. s., což je obchodní korporace, která podniká zejména na poli energetiky a realit (vlastní také společnost Ardon) a jedná se o významný podnikatelský subjekt v Karlovarském kraji. Jak již název napovídá, tak je tato společnost vlastněna Karlem Holoubkem, dlouholetým mecenášem karlovarského hokeje, což vyvrcholilo ziskem titulu v ročníku 2008/2009.

V dnešní době Energie sází na mladé hráče a dokáže potrápit i favority na titul.


Čtěte také:

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?


HC Kometa Brno - dočká se Kometa nové stadionu?

HC Kometa Brno

Zdroj: HC Kometa Brno

Vlastníkem HC Komety Brno je Libor Zábranský, kterému se povedlo z prvoligového týmu udělat extraligového šampiona. Libor Zábranský je bývalý hokejový obránce a nyní působí ve funkcích majitele, generálního manažera a trenéra týmu HC Komety Brno. Jako hráč vyhrál 2 extraligové tituly, což zopakoval v trenérském křesle v sezónách 2016/2017 a 2017/2018.

Před Brnem stojí výzva ve formě výstavby nového hokejového svatostánku.

Od srpna 2021 se Winning Group stala GOLD hlavním partnerem klubu Komety Brno, hala Rondo nově nese název Winning Group Arena. Dalším GOLD hlavním partnerem je pivovar Starobrno.

HC Oceláři Třinec - vydolují Oceláři v této sezóně opět zlato?

HC Oceláři Třinec

Zdroj: HC Oceláři Třinec

Dalším bohatým klubem jsou HC Oceláři Třinec, kteří mají svoji sluj v jedné nejmodernějších českých arén, Werk Aréně. To vše díky podpoře Třineckých železáren a společnosti Moravia Steel, které ovládá miliardář Tomáš Chrenek. Spojení Třineckých železáren a bývalých hráčů přináší Ocelářům úspěch, protože se dlouhodobě řadí k hlavním aspirantům na titul a v letech 2018/2019 a 2020/21 jej získali.

Nicméně vlastníkem klubu HC Oceláři Třinec je spolek HC Oceláři Třinec, který má ve svém vedení vysoce postavené manažery Třineckých železáren.

HC Olomouc - pozvedne mědvěd kohouty? 

HC Olomouc

Zdroj: HC Olomouc

„Olomoucké kohouty", tedy HC Olomouc vlastní společnost OL-HOCKEY GROUP a.s. Většinově tuto společnost vlastní bývalý reprezentační útočník Jan Tomajko (je rovněž jejím statutárním ředitelem a předsedou správní rady), ovšem z žádné veřejné databáze se toto tvrzení nedá ověřit. Olomouc patří mezi týmy, které se nemohou chlubit vysokým rozpočtem, ale místo toho, aby se krčily jako zmoklé slepice na dně tabulky, tak tento rok kohouti proháněli i bohatší draky či tygry.

Navíc se pod křídla "kohoutů" vrátil bývalý "medvěd" David Krejčí, který odmítl lukrativnější adresy a raději zamířil blíže k rodnému Šternberku.

V příštím díle se podíváme blíže na vlastníky zbývajících klubů, takže se těšte na Spartu, Vervu či Mountfield.

Zdroje: Výroční zprávy hokejových klubůPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 152 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU