Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru

18.03.2020 | , Finance.cz
DANĚ


Jaké změny v ošetřovném nás čekají kvůli epidemii koronaviru? Bude prodlouženo? Budou ho moci čerpat i OSVČ? A bude i pro děti nad 10 let?

Vláda rozhodla o změnách v ošetřovném, které budou zavedeny v rámci epidemie koronaviru. Jak se změní pravidla čerpání ošetřovného?

Při epidemii koronaviru zůstaňte doma s rodinou

Ošetřovné a koronavirus

Zdroj: Shutterstock

Jak dlouho budete moci být na ošetřovném?

U ošetřovného na rozdíl třeba od peněžité pomoci v mateřství není nutné splňovat určitý počet dnů účasti na pojištění. Stačí, že jako zaměstnanec odvádíte nemocenské pojištění.

Na ošetřovném nemusí být nutně rodič, ani příbuzný dítěte. Důležitý je pobyt ve společné domácnosti dítěte a člověka, který žádá o ošetřovné.

Zaměstnanec doposud mohl čerpat dávku ošetřovného maximálně 9 dní, v případě samoživitelů či samoživitelek se ošetřovné čerpá až 16 dní.

Vláda rozhodla, že rodiny budou mít nárok na ošetřovné po celou dobu, kdy bude zavřená škola nebo jiné dětské zařízení kvůli mimořádným opatřením při epidemii koronaviru.

Dávka se bude následně proplácet zpětně za každý den.

Tip: Vypočítejte si výši vašeho ošetřovného

Ošetřovné i pro starší děti?

Ošetřovné mohli čerpat zaměstnanci, kteří kvůli uzavření základních a některých mateřských škol museli zůstat se svým dítkem mladším 10 let doma.

Podle návrhu MPSV by mohly mít nově nárok na ošetřovné také rodiny s dítětem do věku 15 let.

Nicméně na zasedání vlády se rozhodlo, že hranice věku 10 let dítěte se posune na 13 let.

Tip: Kdy žádat o ošetřovné při epidemii koronaviru?

Ošetřovné pro OSVČ?

Doposud platilo, že na ošetřovné osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nárok nemají. A to i ti, kteří si dobrovolně platí nemocenské pojištění.

Vláda schválila "ošetřovné" pro OSVČ.

Nebude se ovšem jednat o ošetřovné, ale příspěvek bude představovat samostatnou dočasnou sociální dávku, kterou bude vyplácet příslušná krajská pobočka Úřadu práce ČR. 

Nárok na něj budou mít všechny OSVČ (i ty, které si neplatí nemocenské pojištění), které musí hlídat děti kvůli mimořádným opatřením při epidemii koronaviru.

Tato jednorázová sociální dávka by se vyplácela zpětně za celou dobu, kdy by musely být OSVČ doma s dítětem, což by jim znemožňovalo jejich podnikatelskou činnost.

Průměrná sociální dávka "ošetřovného" pro OSVČ by mohla být ve výši 424 Kč na den, čemuž odpovídá hrubá mzda 23 900 Kč.

Ošetřovné pro lidi pracující na dohodu?

Na ošetřovné nejspíše dosáhnou i lidé pracující na Dohodu o provedení práce či na Dohodu o pracovní činnosti.

Bude se měnit i výška ošetřovného?

Nyní je ošetřovné nastaveno tak, že jeho výše činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za 1 kalendářní den. Odbory na Tripartitě ovšem prosazovaly zvýšení této hranice při epidemii koronaviru, a to až na 80 %.

Nicméně na zasedání vlády se rozhodlo, že výše ošetřovného (60 % ze příjmu) se měnit nebude.

Na kolik vyjde ošetřovné státní rozpočet?

Přibližně 200 tisíc lidí nemůže kvůli zavřeným školách chodit zaměstnání a pobírají ošetřovné. Průměrně na ošetřovném zaměstnanci čerpají 477 Kč za den.

Každý měsíc, kdy by byly školy zavřené, by podle Ministerstva práce a sociálních věcí vyšla výplata ošetřovného na cca 2,8 miliardy korun.

Poslanecká sněmovna má změny v ošetřovném projednat v úterý 24. března 2020.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 17 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.