Ošetřovné a OSVČ: podmínky, nárok a výše

19.03.2020 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Budou mít OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou bude mít tato dávka formu? Kdy jej budou moci čerpat? Jak bude vysoké? A kde o něj budou moc zažádat?

Pandemie koronaviru už tvrdě udeřila na českou ekonomiku. Jeden z jejich základních kamenů, malí podnikatel. je pod velkým tlakem. Řada osob samostatně výdělečně činných musela zůstat doma se svými malými dětmi či jim byla znemožněna činnost kvůli ochranným opatřením. Jak jim stát pomůže?

Zaslouží si OSVČ peníze za ošetřovné?

Ošetřovné pro OSVČ, ano či ne?

Zdroj: Shutterstock

Co je ošetřovné?

Ošetřovné je dávka, která má zajistit příjem zaměstnanci, který nemůže pracovat, protože se stará o nemocného člena domácnosti. Nemusí jít nutně o potomka, ani přímého příbuzného

Podmínkou je to, aby zaměstnanec žil s ošetřovávanou osobou ve společné domácnosti.

Tato podmínka neplatí v případě péče o dítě mladší 10 let jeho rodičem.

Nicméně v případě pandemie koronaviru a s ním spojené uzavření základních a některých mateřských škol se ošetřovné vyplácí zaměstnanci, který musí o takovéto dítě mladší 10 let pečovat.

V rámci epidemie koronaviru budou mít nárok nejspíše i rodiče dětí do 13 let a rodiče s dětmi, které mají zvláštní potřeby.

V současné době se ošetřovné může čerpat maximálně 9 dní, 16 dní v případě samoživitelů/samoživitelek. Nicméně vláda se chystá kvůli pandemii koronaviru prodloužit dobu čerpání ošetřovného po celou dobu, kdy budou zavřeny školy.

Výše ošetřovného u zaměstnanců činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za 1 kalendářní den.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na tuto dávku nárok nemají. Ale kvůli dopadům epidemie koronaviru budou dostávat rovněž zvláštní sociální dávku, kterou lze nazývat "ošetřovným".

Tip: Vypočítejte si výši vašeho ošetřovného

Budou mít OSVČ nárok na čerpání ošetřovného?

Ano, budou. Nebude se přímo jednat o tu stejnou dávku, ale vláda slíbila jednorázovou sociální dávku pro OSVČ, která bude na stejném principu, jako je ošetřovné.

Nárok budou mít ty OSVČ, které musely zůstat se svým dítětem (mladším 10 let či 13 let - není úplně ještě jasné) doma, protože jeho základní či mateřská škola byla uzavřena.

Kdy budou moci OSVČ ošetřovné čerpat?

To se ještě neví, protože tato sociální dávka bude muset být schválena formou zákona, poslanecká sněmovna se ovšem sejde nejdříve v úterý 24. března 2020 a zřejmě bude ošetřovné pro OSVČ projednávat.

Dalším krokem bude ovšem schválení Senátem a prezidentem.

Nicméně se předpokládá, že ošetřovné se bude čerpat zpětněm, a to za každý den, kdy kvůli epidemii koronaviru musely OSVČ zůstat doma s dítětem mladším 10 let.

Samozřejmě OSVČ budou muset podat žádost, kterou nejspíše, stejně jako v případě zaměstnance, potvrdí základní či mateřská škola dotyčného dítěte.

Tip: Kdy a jak žádat o ošetřovné při epidemii koronaviru?

Jak bude ošetřovné pro OSVČ vysoké?

Ošetřovné pro OSVČ budou mít nárok průměrně na 424 Kč za kalendářní den, čemuž odpovídá hrubý příjem přibližně 23 900 korun měsíčně.

Kde budou moci OSVČ zažádat o ošetřovné?

O ošetřovné budou moci OSVČ žádat pravděpodobně na živnostenském úřadě.

A nejspíše budou muset mít stejně jako zaměstnanci žádost potvrzenou od mateřské či základní školy.

Jak dlouho budou moci OSVČ ošetřovné čerpat?

OSVČ budou mít na ošetřovné nárok za všechny dny, kdy budou uzavřeny školy kvůli pandemii koronaviru

 

Jaké další formy podpory pro malé podnikatele chystá vláda?

Vláda se na podporu pro podnikatele chystá uvolnit 1,6 miliardy korun.

Tato podpora bude mít formu bezúročných půjček.

Dále se odkládají termíny podání daňového přiznání a také zavedení další vlny EET.

U ošetřovného pro podnikatele budeme vědět více v úterý 24. března 2020 a my vás o novinkách budeme informovat. Můžete sledovat naše facebookové stránky, kde zveřejňujeme aktuální zprávy.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 63 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKYPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.