Podmínky u daně z příjmu z prodeje nemovitosti se mají měnit

17.04.2020 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Během dnešního dne se bude projednávat zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Společně s tím by se ale měla řešit i daň z prodeje nemovitosti, o které se v posledních dnech přitom moc nehovořilo. I ta se má zrušit? Anebo se nějak změní?

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí činí 4 % z nákupní ceny nemovitosti. Posledních několik let ji musel hradit kupující. Dříve, když se ještě jednalo o daň z převodu nemovitosti, spadala na bedra prodávajícího. Přesto se ani dnes daň z nabytí neplatí při každém nákupu domu nebo bytu. Existují případy, kdy je kupující od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozen.

Zrušení daňových odpočtů u hypotéky

Ministerstvo financi v čele s Alenou Schillerovou usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, což by se mělo projednávat 17. dubna, čili dnes. Společně s tím by však mělo dojít i ke zrušení možnosti uplatnit si zaplacené úroky z hypotéky v daních. Odpočty přitom snižují daňový základ poplatníka, ze kterého se následně vypočítává daň z příjmu. Osoby, které však daň z nabytí již zaplatily, by si mohly tuto odečitatelnou položku uplatňovat i nadále, a to vždy jednou za rok v zúčtování daně anebo v daňovém přiznání.

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

I když kupující často hradil daň z nabytí, prodávající musel získané peníze také někdy zdanit. K tomu sloužila daň z prodeje nemovitosti. Částka, kterou prodávající zinkasoval při prodeji nemovitosti, podléhá klasické dani z příjmů fyzických osob, a daní se tedy 15 %. I zde může být ale prodávající od zdanění osvobozen.

Kdy se neplatí daň z příjmu z prodeje nemovitosti?

Tato daň nemusí být zaplacena, jestliže splňujete alespoň jeden z těchto bodů:

  • Nemovitost jste vlastnili alespoň 5 let.
  • V nemovitosti jste trvale bydleli alespoň 2 roky (nahlášení trvalého pobytu není nutné).
  • Peníze získané prodejem jste využili k uspokojení bytové potřeby.

U zděděných nemovitostí se pětiletý časový test zkracuje o dobu, po kterou vlastnil nemovitost zůstavitel.

Osvobození od daně z prodeje nemovitosti a časový test

Zdroj: Shutterstock

Změny v podmínkách pro zdanění zisku z prodeje nemovitosti

Nový návrh zákona, který upravuje zdaňování příjmu z prodeje nemovitosti, má přísnější podmínky. Ty se týkají především pětiletého časového testu, který musí prodávající splňovat, aby byl od daně osvobozen. Nově by tato povinnost byla při prodeji do 15-ti let od nabytí. Vyplývá to z tiskové zprávy, která se týkala podrobností o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a kterou Ministerstvo financí uvedlo na svém webu..

Koho se prodloužení časového testu dotkne nejvíce?

Tato změna může mít podle společnosti Golem Finance negativní dopad na elasticitu realitního trhu a české domácnosti „Netýká se totiž ani tak investičních bytů, ty jsou z toho venku, protože většina vlastníků tyto byty pronajímá dlouhodobě, klidně i 15, 20 či více let. Netýká se to ani spekulantů, kteří koupí, opraví a se ziskem prodají, ti to většinou “otočí” během půl roku a s daní ze zisku počítají. Nejvíce se to dotkne lidí, kteří nakoupí za účelem bydlení, např. mladých rodin. Stačí, aby se lidé vzali a po 8 letech rozvedli. V tomto případě by šla úhrada daně ze zisku na jejich bedra. Samozřejmě, pokud by měli s danou nemovitostí spojen trvalý pobyt, tak je to v pořádku, ale i v tom čekám ještě možnou korekci ze strany MF, například prodloužení současné 2leté lhůty na 5 let apod.“ říká Michal Pich, provozovatel realitního portálu RealityČechy.cz.

Návrh na zpřísnění daně z přijmu z prodeje nemovitosti projedná nově vzniklá Národní ekonomická rada vlády (NERV), pak jej musí schválit ještě vláda a parlament. Vzhledem k tomu, že zákon může mít dalekosáhlé důsledky pro trh s bydlením, celý proces intenzivně monitorujeme.


TIP: Pro aktuální informace sledujte Finance.cz na Facebooku

Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 25 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ