Může se předdůchodce stát předčasným důchodcem? Deset výhod předdůchodu

22.05.2025 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


perex-img Zdroj: Shutterstock

Jednou z možností, jak přestat dříve pracovat, a přitom se vyhnout odchodu do trvale kráceného předčasného důchodu, je čerpání předdůchodu. Jaké má výhody? A jaké jsou naopak nevýhody odchodu do předddůchodu?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Předdůchod je možné čerpat pouze ze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření, přičemž pro splnění všech legislativních výhod musí měsíční částka předdůchodu činit 30 % aktuálně vyhlášené průměrné mzdy a musí se pobírat minimálně dva roky. Do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku muže stejného ročníku narození.

Nevýhody odchodu do předdůchodu

Hlavní nevýhodou čerpání předdůchodu je vyčerpání naspořených finančních prostředků na penzi ještě před odchodem do důchodu. I při čerpání předdůchodu navíc platí, že je následný starobní důchod nižší, než když se pracuje až do dosažení řádného důchodového věku, protože doba čerpání předdůchodu se pro důchodové účely nezapočítává jako náhradní doba pojištění. Podívejme se však na deset výhod, které předdůchod nabízí lidem, kteří mají dostatečně vysoké finanční úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření.

Tip: Tři sta tisíc už nestačí. Kolik naspořit na předdůchod, když nechcete nižší penzi?

Vyhnutí se odchodu do kráceného předčasného důchodu

Při odchodu do předčasného starobního důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost, které se provádí za každých započatých 90 kalendářních dní předčasnosti. Od října 2023 přitom činí krácení za každý interval předčasnosti 1,5 % výpočtového základu. Od roku 2026 budou mít sice občané se získanou vysokou dobou pojištění v rozsahu 45 let nárok na poloviční krácení, ale splnit podmínky vysoké doby pojištění je velmi těžké, protože se nepočítají některé náhradní doby pojištění (např. studium nebo evidence na úřadu práce). Při odchodu do předčasného důchodu je navíc nutné počítat s omezenou valorizací státního důchodu až do dosažení řádného důchodového věku, kdy se zvyšuje pouze základní výměra důchodu.

Čtěte také: Nižší krácení u předčasného důchodu nebude pro každého

Nedochází k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu

Doba čerpání předdůchodu patří mezi vyloučené doby pojištění, což znamená, že žádný nebo nízký rozhodný příjem během čerpání předdůchodu nemá žádný vliv na výši průměrné důchodové mzdy, ze které se následně starobní důchod vypočítává. Průměrná důchodová mzda (osobní vyměřovací základ) se tak vypočítává z příjmů před čerpáním předdůchodu, období předdůchodu se při výpočtu osobního vyměřovacího základu vyloučí.

Předdůchodci mohou mít neomezený vlastní příjem

V předdůchodu jsou vypláceny vlastní naspořené finanční prostředky na smlouvě o doplňkovém penzijním spořením, což mimo jiné znamená, že předdůchodci mohou mít libovolně vysoký vlastní příjem. Během čerpání předdůchodu je tedy možné si libovolně přivydělat. Výše příjmu není nikterak omezena a lze případně pracovat i na klasickou pracovní smlouvu. Předdůchodci, kteří po několika měsících čerpání předdůchodu obdrží zajímavou pracovní nabídku, tedy nemusí mít obavy, že by danou práci nemohli dělat.

 

Vyřešení pojistného vztahu u zdravotní pojišťovny

Pro účely placení zdravotního pojištění jsou všichni předdůchodci považování za státní pojištěnce a zdravotní pojištění za ně platí stát. To je velmi důležité. Tuto výhodu žádný jiný finanční produkt nenabízí. Občané, kteří nemají vyřešen pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny, a čerpají finanční prostředky z jiných finančních produktů, jsou pro účely placení zdravotního pojištění považováni za osoby bez zdanitelných příjmů s povinností měsíční platby zdravotního pojištění v roce 2025 ve výši 2 808 Kč.

Čtěte také: Zdravotní pojištění za státní pojištěnce každý rok roste. Pro koho je výhodné?

Podnikání a vedlejší činnost u zdravotního pojištění

V případě výkonu samostatné výdělečné činnosti v předdůchodu se pro účely placení zdravotního pojištění jedná o výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti a při hrubém zisku do limitu nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, tak jako je tomu v případě výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti. Při nižším zisku z podnikání toto legislativní opatření znamená značnou úsporu na zdravotním pojištěním.

Neprovádí se dopočet do minima

V případě zaměstnání na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou nižší než 20 800 Kč, což je minimální mzda platná v letošním roce pro práci na plný úvazek, se u zaměstnance pobírajícího předdůchod neprovádí dopočet do minima při výpočtu zdravotního pojištění, protože se jedná o státního pojištěnce.

Tip: Vydělává málo a ještě doplácí? Nespravedlnosti při výpočtu zdravotního pojištění

Předdůchodci mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti

Při pobírání předčasného důchodu nebo starobního důchodu není možné na účet dostávat podporu v nezaměstnanosti. Předdůchodci však mohou podporu v nezaměstnanosti dostávat, jestliže splní minimální dobu pojištění v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech.

Spočítejte si svůj starobní důchod pro rok 2025 v naší kalkulačce

 

Odchod do předčasného důchodu je možný

Někteří předdůchodci se po několika měsících čerpání předdůchodu z různých důvodů (zejména samozřejmě finančních) rozhodnou pro odchod do předčasného důchodu. Tento postup je možný. Legislativa umožňuje současně pobírat předčasný důchod a předdůchod. V prvním případě se jedná o výplatu státního důchodu a ve druhém o výplatu vlastních naspořených peněz.

Čtěte také: Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu

Výhodný přivýdělek na dohodu o provedení práce

V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce v letošním roce 11 499 Kč a méně, tak se z ní neplatí sociální a zdravotní pojištění. Práce na dohodu o provedení práce s hrubou odměnou do limitu je výhodná pro zaměstnance, kteří mají již vyřešen svůj pojistný vztah a nemusí si zdravotní pojištění platit jako OBZP, což je i případ předdůchodců.

Žádná daňová omezení

I předdůchodci mají nárok na všechny daňové slevy a daňové odpočty jako ostatní daňoví poplatníci. Odchodem do předdůchodu tedy nedochází k žádnému daňovému znevýhodnění. Výdělečně činní předdůchodci mají minimálně nárok na slevu na poplatníka, která za celý kalendářní rok 2025 činí 30 840 Kč, zaměstnanci uplatňují slevu měsíčně ve výši 2 570 Kč.

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY