Výpočet důchodu při práci na zkrácený úvazek

22.05.2024 | Petr Gola

Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro některé zaměstnance je to možnost, jak skloubit zaměstnání s péčí o děti, se svým zdravotním stavem nebo jak získat přivýdělek k podnikání. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek pro výpočet starobního důchodu? S čím je dobré počítat?

Prodlužujete studium na vysoké škole? Kolik si připlatíte za delší studium

22.05.2024 | Michal Bureš

V Česku se často debatuje o zavedení školného na veřejných vysokých školách, nicméně již nyní řada studentů za studium platí. Mohou platit například poplatky za delší studium, které si stanovují jednotlivé vysoké školy a často se liší mezi fakultami i obory. Jaké jsou poplatky za prodloužení studia v akademickém roce 2023/2024 na jednotlivých českých vysokých školách? Kde jsou poplatky za delší studium nejvyšší?

Jak kryptoměnové projekty získávají peníze aneb co je ICO

15.05.2024 | Komerční sdělení

Nové kryptoměnové projekty, které stojí na počátku své cesty, často hledají způsoby pro zisk kapitálu pro svůj další vývoj. Často jsou zmiňování například externí investoři nebo třeba crowdfundingové kampaně. V současné době se však skloňuje i označení tzv. Initial Coin Offering, tedy ICO. Tento anglický název by se dal do české jazyka přeložit jako „Prvotní nabídka mincí”.

Komerční sdělení

Televizní poplatky stoupnou méně, platba za příjem vysílání přes internet zůstala

21.05.2024 | Veronika Němcová

Ministerstvo kultury překládá po zpracování připomínek na vládu návrh zákona, který má zvýšit televizní a rozhlasové poplatky. Platit by měl již od začátku příštího roku a počítá s tím, že za veřejnoprávní televizi a rozhlas budou platit i jejich diváci a posluchači na internetu.

Přeplatek na sociálním pojištění může vzniknout OSVČ i zaměstnanci. Kdy dorazí na účet a do kdy je třeba uhradit nedoplatek?

21.05.2024 | Lucie Mečířová

Podali jste už přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně a přehled o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení? Pokud ano, do kdy musíte uhradit nedoplatek a kdy vám vrátí přeplatek?

Kde v EU se nejlépe žije za minimální mzdu

21.05.2024 | Petr Gola

Minimální mzda v členských zemích Evropské unie se poměrně výrazně liší, současně jsou však v jednotlivých zemích rozdílné ceny zboží a služeb. Při zohlednění cenových rozdílů je minimální mzda nejvyšší v Německu, v Nizozemí, v Lucembursku, ve Francii a v Belgii. Jak si v evropském srovnání stojí minimální mzda v Česku?

Školní rok 2023/2024 se blíží ke konci, jak vycházejí svátky a prázdniny v příštím školním roce?

21.05.2024 | Michal Bureš

Na kdy vychází konec školního roku 2023/2024? A kdy začíná další školní rok? Jak vycházejí podzimní, vánoční či jarní prázdniny ve školním roce 2024/2025? Jak vycházejí svátky na podzim 2024 a na jaře 2025?

Majetkový test u dávek je nepřípustný, připomínkují návrh ministerstva Nejvyšší soud i jiní

20.05.2024 | Veronika Němcová

Na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který má za cíl sjednotit některé dávky sociální podpory do jedné, měly možnost reagovat ostatní státní instituce. Jak se vyjádřily k majetkovému testu, který má být součástí řízení žádosti o dávku?

Stále vám nepřišly platební údaje k dani z nemovitostí? Čekání už se nemusí vyplatit

20.05.2024 | Lucie Mečířová

Příští týden nás čeká termín platby daně z nemovitých věcí. Většina fyzických i právnických osob už by měla mít své platební údaje dávno doručené. Co ale dělat, pokud ty vaše ještě nedorazily?

Nejvyšší spotřební daň u tvrdého alkoholu v zemích OECD je na Islandu

20.05.2024 | Petr Gola

Konečnou cenu lahve tvrdého alkoholu významně ovlivňují spotřební daň a DPH. V Česku se pro rok 2024 zvýšila spotřební daň u tvrdého alkoholu. Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi OECD?