Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.2024 | Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdůchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Platí napořád a další nepravdy o invalidním důchodu

19.04.2024 | Petr Gola

Pouze zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Každý úspěšný žadatel o invalidní důchod musel být uznán nejenom invalidním, ale současně musel získat minimální dobu pojištění. Podívejme se v sedmi bodech, co je dobré vědět o invalidních důchodech.

Bitcoin za poslední rok přidal 130 %, vyplatí se do něj ještě investovat?

15.04.2024 | Komerční sdělení

Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje 4 % pod svým historickým maximem 73,5 tisíce dolarů, kterého dosáhl v polovině března, přičemž za poslední rok jeho cena vzrostla o 130 %. Za tímto růstem stojí především zájem institucí o spotové bitcoinové ETF, ale mnoho analytiků předpovídá další bull run kvůli nadcházejícímu halvingu bitcoinu, který reguluje nabídku BTC v oběhu, což má vliv na cenu aktiva.

Komerční sdělení

Výpovědní doba a odpočinek se zkrátí, zkušební doba prodlouží. Co se ještě změní v zákoníku práce?

18.04.2024 | Lucie Mečířová

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s velkou novelizací zákoníku práce. Ta některé lhůty zkrátí a jiné naopak prodlouží. Co se v oblasti pracovního práva změní a měli bychom zpozornět?

E.ON od května opět zlevňuje. Stálí klienti ušetří za plyn až tisíce ročně

15.04.2024 | Komerční sdělení

Zákazníci, kteří odebírají plyn od E.ONu, od května opět ušetří. A to až 4 500 korun ročně, pokud využívají plyn na vytápění. Přibližně 150 tisícům klientů E.ONu, kteří nemají fixaci, klesne cena za odebraný plyn oproti nynějšku o 13 až 21 % v závislosti na spotřebě. E.ON zlevňuje plošně už potřetí během roku a půl a ceny, které budou nově zákazníci od 1. května platit, patří k nejvýhodnějším na trhu.

Komerční sdělení

Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu

18.04.2024 | Petr Gola

Z důvodu zhoršení podmínek pro předčasné důchody stoupla atraktivita předdůchodu. Nárok na předdůchod mají pouze občané s dostatečně vysokými vlastními úsporami na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Podívejme se na vybraných sedm nepravd ohledně předdůchodu.

Valorizace postupem času zvětšují propast mezi nízkými a vysokými důchody

18.04.2024 | Redakce

Nižší důchody se v korunovém vyjádření zvyšují v důsledku valorizací méně než vyšší důchody. Během několika let je rozdíl velmi citelný, jak si ukážeme na praktických příkladech.

DŮCHODY A DÁVKY

Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat daňové přiznání?

17.04.2024 | Lucie Mečířová

Ani paušální režim vás nemusí ochránit před povinností odevzdat přiznání k dani z příjmů. Podívejme se proto na situace, kvůli kterým budete muset své příjmy dodanit.

Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu

17.04.2024 | Petr Gola

Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.

Kdy budou zmrzlí muži – Pankrác, Servác a Bonifác?

17.04.2024 | Redakce

Teplé počasí sice nastupuje poslední léta již v dubnu, ale to neznamená, že by někde ráno nemrzlo. Z rychlých změn teplot nemají radost zemědělci, kterým ranní mrazíky ničí úrodu. Stabilnější průběh lze čekat až po ledových mužích, kteří mají svátek před polovinou května.