Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat daňové přiznání?

17.04.2024 | Lucie Mečířová

Ani paušální režim vás nemusí ochránit před povinností odevzdat přiznání k dani z příjmů. Podívejme se proto na situace, kvůli kterým budete muset své příjmy dodanit.

Kdy budou zmrzlí muži – Pankrác, Servác a Bonifác?

17.04.2024 | Redakce

Teplé počasí sice nastupuje poslední léta již v dubnu, ale to neznamená, že by někde ráno nemrzlo. Z rychlých změn teplot nemají radost zemědělci, kterým ranní mrazíky ničí úrodu. Stabilnější průběh lze čekat až po ledových mužích, kteří mají svátek před polovinou května.

E.ON od května opět zlevňuje. Stálí klienti ušetří za plyn až tisíce ročně

15.04.2024 | Komerční sdělení

Zákazníci, kteří odebírají plyn od E.ONu, od května opět ušetří. A to až 4 500 korun ročně, pokud využívají plyn na vytápění. Přibližně 150 tisícům klientů E.ONu, kteří nemají fixaci, klesne cena za odebraný plyn oproti nynějšku o 13 až 21 % v závislosti na spotřebě. E.ON zlevňuje plošně už potřetí během roku a půl a ceny, které budou nově zákazníci od 1. května platit, patří k nejvýhodnějším na trhu.

Komerční sdělení

Dva příklady, kdy se (ne)vyplatí podat daňové přiznání

16.04.2024 | Lucie Mečířová

Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale uvažujete, jestli se vám to náhodou nevyplatí? I taková situace může v praxi nastat. Pojďme se společně podívat, kdy tomu tak bude.

Bitcoin za poslední rok přidal 130 %, vyplatí se do něj ještě investovat?

15.04.2024 | Komerční sdělení

Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje 4 % pod svým historickým maximem 73,5 tisíce dolarů, kterého dosáhl v polovině března, přičemž za poslední rok jeho cena vzrostla o 130 %. Za tímto růstem stojí především zájem institucí o spotové bitcoinové ETF, ale mnoho analytiků předpovídá další bull run kvůli nadcházejícímu halvingu bitcoinu, který reguluje nabídku BTC v oběhu, což má vliv na cenu aktiva.

Komerční sdělení

Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda

16.04.2024 | Petr Gola

Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.

Nejčastější omyly spojené s předdůchodem v praktických příkladech

16.04.2024 | Petr Gola

Jedním z oblíbených finančních produktů k zabezpečení na důchod je doplňkové penzijní spoření, ze kterého je případně možné čerpat předdůchod. Kdy s tím můžete začít? Jaké výhody přináší? Za jakých podmínek je možné v předdůchodu pracovat?

Jak má vypadat systém „oznámené“ dohody o provedení práce s vyšším limitem pojistného

16.04.2024 | Redakce

Od roku 2025 by se měl zavést systém tzv. oznámených dohod o provedení práce. Zatímco u běžné dohody bude limit pro odvod pojistného 4000 Kč, u oznámené dohody bude vyšší.

Jaké daňové slevy mohou využít prarodiče, kteří mají v péči vnouče?

15.04.2024 | Lucie Mečířová

Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?

O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?

15.04.2024 | Petr Gola

I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.