Cílová částka

Dalším bodem, který je vhodné zvážit, je výše cílové částky. Cílová částka představuje celkovou částku, kterou bude mít účastník při splnění podmínek spořitelny k dispozici k řešení bytových potřeb.

Výše cílové částky tedy nepředstavuje - jak se někdy všeobecně věří - výši úspor účastníka na konci stavebního spoření. Úspory, resp. úspory a státní podpora, představují obvykle pouhých 40 až 50 % cílové částky - zbývajících 50 až 60 % cílové částky představuje prostor pro čerpání řádného úvěru ze stavebního spoření.
  • Cílová částka se rovná součtu vkladů, státní podpory, úvěru ze stavebního spoření a úroků z vkladů a státní podpory, po odečtení daně z příjmů z těchto úroků.
  • Uspořená částka se rovná součtu vkladů, úroků z vkladů a úroků z připsaných záloh státní podpory sníženému o úhrady účtované stavební spořitelnou.

Podle cílové částky se rovněž odvíjí vstupní poplatek (obvykle 1 % z cílové částky s horním ohraničením). Sympatické je, pokud spořitelna shora poplatky limituje.

To dokumentuje i důležitost výběru spořitelny vzhledem k výši cílové částky. Spořitelny často nabízejí slevy za uzavření v raném věku nebo akční nabídky až 50 % dolů. Během samotného spoření pak platíte za vedení účtu.

Výši cílové částky volíte podle toho, kolik a jak dlouho chcete spořit. Pokud uzavíráte spoření s úmyslem vzít si poté úvěr, je vhodné cílovou částku nadsadit.
 

Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 7 krát


Související články: