Cílová částka
Dalším bodem, který je vhodné zvážit, je výše cílové částky. Cílová částka představuje celkovou částku, kterou bude mít účastník při splnění podmínek spořitelny k dispozici k řešení bytových potřeb.
- Cílová částka se rovná součtu vkladů, státní podpory, úvěru ze stavebního spoření a úroků z vkladů a státní podpory, po odečtení daně z příjmů z těchto úroků.
- Uspořená částka se rovná součtu vkladů, úroků z vkladů a úroků z připsaných záloh státní podpory sníženému o úhrady účtované stavební spořitelnou.
Podle cílové částky se rovněž odvíjí vstupní poplatek (obvykle 1 % z cílové částky s horním ohraničením). Sympatické je, pokud spořitelna shora poplatky limituje. Například u Buřinky zaplatíte max. 7500 Kč. Tedy pokud byste si stanovovali cílovou částku nad 750.000 Kč, nebudete za to navíc platit. Třeba Hypo stavební spořitelna, která přešla pod Raiffeisen stavební spořitelnu, však omezení poplatku vůbec neměla.
To dokumentuje i důležitost výběru spořitelny vzhledem k výši cílové částky. Spořitelny často nabízejí slevy za uzavření v raném věku nebo akční nabídky až 50 % dolů. Během samotného spoření pak platíte za vedení účtu kolem 300 korun ročně.
Výši cílové částky volíte podle toho, kolik a jak dlouho chcete spořit. Pokud uzavíráte spoření s úmyslem vzít si poté úvěr, je vhodné cílovou částku nadsadit.