Co je to spořicí účet a jak funguje?

Přečtěte si základní informace o spořících účtech - dozvíte se co to spořící účet je, jak funguje, komu je určen a kolik za něj zaplatíte.

Spořící účet v sobě spojuje výhody dvou finančních produktů – termínovaného vkladu a běžného účtu. Z jednoho si bere zajímavé zhodnocení, z toho druhého pak likviditu vložených prostředků. Navíc si za něj banky neúčtují žádné poplatky.

Držet větší finanční částky na běžném účtu není právě výhodné, naopak díky poplatkům se takové peníze spíše znehodnocují než aby přinášely nějaký výnos. Způsobů jak volné finanční prostředky zhodnotit je celá řada. Jedním z nich je i spořící účet. Faktem je, že tento finanční produkt nenabízí extra výhodné zhodnocení vložených prostředků, nicméně má i své výhody. Těmi je především prakticky nulové riziko takové investice a vysoká likvidita vložených prostředků. Navíc banky si většinou za vedení spořícího účtu a s ním spojené služby a transakce neúčtují žádné poplatky.

Co je to spořící účet a jak funguje?

Spořící účet je zpravidla zakládán na dobu neurčitou a slouží ke zhodnocení volných finančních prostředků. Finanční prostředky jsou na něm zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou než na běžném účtu. Velice často je zakládán jako doplněk k běžnému účtu, k němuž je vázán. Řada bank však nabízí spořící účet jako zcela nezávislý finanční produkt. Bezpečnost spořícího účtu je velmi vysoká, jelikož je stejně jako běžný účet ze zákona pojištěn do výše 100%, maximálně však 100.000 EUR.Spořící účty nabízí takřka všechny banky a řada družstevních záložen. Výše úrokové sazby je však značně rozdílná a závisí na délce výpovědní lhůty a výši zůstatku. Zatímco některé banky nabízejí zhodnocení v řádu desetin procenta, jiné nabízejí již bezesporu zajímavý úrok kolem 2 % p.a. a navíc bez výpovědní lhůty. Prim pak hrají družstevní záložny, které nabízejí při delších výpovědních lhůtách a vyšších vkladech zhodnocení až kolem 5 % p.a. Některé banky vyžadují minimální zůstatek na spořícím účtu, jiné nikoliv. Výše minimálního zůstatku je značně rozdílná, někdy může jít až o desítky tisíc korun.

Spořící účet může být veden ve dvou formách:

  • Spořící účet s výpovědní lhůtou – výpovědní lhůta mívá délku od několika dní či týdnů až po jeden rok. Pokud majitel spořícího účtu “sáhne“ na vložené prostředky před uplynutím výpovědní lhůty, musí počítat s nemalými sankčními poplatky.
  • Spořící účet bez výpovědní lhůty – u tohoto typu spořícího účtu je možné vybrat peníze z účtu okamžitě, a to bez jakýchkoliv sankcí. Jeho výhodou je vysoká likvidita vložených prostředků.

Komu je spořící účet určen?

Vzhledem k tomu, že za vedení spořícího účtu si banky neúčtují žádné poplatky, není na škodu mít spořící účet v některé z bank otevřen, a tak ho mít k dispozici k uložení dočasně volných finančních prostředků. Pozor ovšem na minimální vklad. Spořící účet je výhodný především pro ty, kteří mají volné prostředky k dispozici a z nějakého důvodu je nemohou investovat dlouhodobě, nebo nechtějí jít do vyššího rizika a tím dosáhnout i vyššího zhodnocení.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 55 krát


Související články: