Lukoil: Těžba ropy v Rusku už dosáhla maxima

15.04.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 15. dubna (ČTK) - Těžba ropy v Rusku už možná dosáhla maxima a v budoucnu se nikdy nemusí vrátit na současnou úroveň. Podle listu Financial Times (FT) to řekl viceprezident ruské ropné společnosti Lukoil Leonid Fedun. Naznačil tak, že největší těžaři by mohli mít problém s uspokojením vysoké poptávky, která přichází z Asie.

Vysoce postavený zástupce Lukoil tato slova pronesl ve chvíli, kdy cena ropy trhá rekordy a nyní se pohybuje kolem 112 dolarů za barel. V řadě zemí tak přispívá i k růstu spotřebitelských cen.

Fedun FT řekl, že loňská těžba ropy v Rusku, která činila přibližně deset milionů barelů denně, byla podle něj za jeho života nejvyšší. Rusko je druhým největším producentem ropy na světě, hned za Saúdskou Arábií, Fedun ale svou zemi nyní přirovnává k Mexiku a k oblastem v Severním moři, kde se těžba rychle snižuje.

Fedun například řekl, že období intenzivního zvyšování těžby na západní Sibiři je u konce. Právě západní Sibiř se na těžbě ropy v Rusku podílí největší měrou. Kreml sice připouští, že těžba ropy stagnuje, zatím se však neodvážil říci, že těžba kulminovala.

Mnohé už ale minulý týden naznačil ministr energetiky Viktor Christěnko, který se snaží prosadit snížení daní, což podle něj může stimulovat investice do těžby. "Dnešní úroveň těžby je stabilní, je to stagnace," řekl ministr.

Rusko bylo podle FT ještě nedávno považováno za nejslibnější region pro těžbu ropy mimo Blízký východ. Země na začátku desetiletí těžbu ropy rychle zvyšovala a dařilo se jí uspokojovat růst poptávky v Číně. Díky tomu se také ceny ropy zřejmě zvyšovaly pomaleji. S tím, jak Čína bohatne, poptávka po ropě se tam radikálně zvyšuje.

Trend se ale nyní obrací a podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Rusko poprvé v tomto desetiletí dodává na trh méně ropy než o rok dříve. Názor, který má na další vývoj těžby ropy v Rusku Fedun, je pesimističtější než názor IEA. Ta předpokládá, že do roku 2012 by se těžba mohla zvýšit asi na 10,5 milionu z loňských 9,95 milionu barelů denně.

IEA už ale začíná své původní odhady také upravovat směrem dolů. Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že svět bude při nákupu ropy závislejší na jiných zdrojích, například na ropě od členů kartelu OPEC. V úvahu také připadají i další zdroje, například biopaliva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK