Vláda schválila zákon o volném pohybu služeb

05.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 5. ledna (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh zákona o volném pohybu služeb. Novinářům to dnes po jednání vlády řekl místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Nový zákon, který do českého práva přenáší evropskou směrnici o službách, podle ministerstva průmyslu a obchodu zejména malým a středním podnikům zjednoduší podnikání ve všech zemích EU i na domácím trhu. Vláda jej nyní předloží poslancům.

Zákon o volném pohybu služeb podle MPO například umožní poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země. Nebude tedy třeba dalších povolení v cizině. Zákon také mimo jiné rozšiřuje platnost tzv. tichého souhlasu úřadů. To znamená, že pokud se úřad ve stanovené lhůtě k žádosti podnikatele nevyjádří, považuje se jeho mlčení za souhlas.

Česká republika v posledních letech vykazuje rostoucí export služeb, jehož hodnota se předloni meziročně zvýšila zhruba o deset procent na 341,47 miliardy korun. Naproti tomu dovoz služeb do Česka v roce 2007 vzrostl téměř o sedm procent na 286 miliard korun. ČR tak v zahraničním obchodu se službami předloni vykázala přebytek 55,4 miliardy korun. Přesto podíl vývozu služeb na celkovém českém exportu v posledních letech klesá a Česko v této oblasti zaostává za řadou vyspělých zemí.

Evropská směrnice týkající se částečného uvolnění unijního trhu se službami má být do českého práva zavedena do konce letošního roku. Volný pohyb služeb je jedním ze základních pilířů evropského jednotného trhu. Smyslem směrnice je, aby mohli podnikatelé nabízet své služby v ostatních zemích unie bez jakýchkoliv bariér.

Směrnici o částečném uvolnění trhu se službami v unii schválil Evropský parlament v polovině listopadu 2006 a jednotlivé členské státy ji musejí do národní legislativy převést do tří let. Evropská komise si od nové legislativy slibuje nastartování hospodářského růstu a vytvoření nových pracovních míst.

Zavedení směrnice přinese v Česku podle dřívějších odhadů MPO zvýšení růstu hrubého domácího produktu o 0,65 až 1,45 procentního bodu, což odpovídá přibližně 16,6 až 37,2 miliardy korun, a vytvoření zhruba 18.100 nových pracovních míst. Český export by měl vzrůst v tržbách o 12,3 miliardy korun.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.