MfD: Některá klasická balení potravin končí

17.04.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 17. dubna (ČTK) - Povinnost výrobců dodržovat standardní velikosti balení u některých běžných potravin a dalších druhů zboží končí. Upozorňuje na to Mladá fronta Dnes s odvoláním na novou směrnici EU, podle níž se prý regulace váhy a objemu zboží přežila. Máslo, cukr či mouka teď mohou být v obchodě libovolně velké, jedinou výjimkou zůstávají jen lihoviny a vína, píše MfD.

Pravidla, která už neplatí, přesně stanovovala, že třeba máslo se smí prodávat jen v násobcích 125 gramů. Předepsanou hmotnost museli výrobci dodržovat například i u konzerv, kávy, ale také třeba u zubních past, píše MfD, podle které se teď porovnávání cen u jednotlivých druhů zboží lidem ztíží.

Na druhé straně však nebudou nuceni plýtvat s potravinami a kupovat příliš velká balení, protože menší nejsou k sehnání. Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského budou mít nyní výrobci také volnější ruce v inovacích a reklamě. Mohou nabízet třeba 'šťastné pečení se 777gramovou moukou," píše MfD.

Změna však podle deníku sklízí i kritiku. "Určitě to přináší možnost pro zdražování," cituje právničku Sdružení na obranu spotřebitelů Evu Strnadovou. Lidé podle Strnadové při nákupech často nečtou údaje na výrobku a koupí ho pak pod dojmem, že jde o známou gramáž.

Mnoha druhům zboží, u kterých by to lidé nečekali, teď podle MfD hrozí nenápadné zmenšování při zachování původní ceny. Podobně už se to nějakou dobu děje třeba u čokoládových tyčinek, sušenek nebo jogurtů, na které se regulace nevztahovala. Ve velkých prodejnách, které mají prodejní plochu přes 400 metrů čtverečních, se nakupující může bránit tím, že si kromě ceny výrobku přečte i cenu za kus, kilogram či litr, kterou musí prodejci pro srovnání uvádět. Malé obchody to však dělat nemusí, píše.

Domácí výrobci, které deník, oslovil, nyní říkají, že uvolnění předpisů nechtějí využít ke zdražování. Jistou dobu to tak může být, přestavba výrobních linek na nové velikosti je drahá. Na trhu se však mohou brzy objevit menší výrobky z ciziny, píše Mladá fronta Dnes.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK