MMF: Srbsko má propustit pětinu zaměstnanců veřejného sektoru

14.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bělehrad 14. září (ČTK) - Srbsko bude muset propustit pětinu zaměstnanců veřejného sektoru, tedy 14.000 lidí. Vyžádají si to podmínky Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby země získala přístup k další finanční pomoci od něj. Uvedla to dnes srbská ministryně financí Diana Dragutinovičová.

MMF Srbsku pozastavil přístup k prostředkům ze záložního úvěru 2,8 miliardy eur (asi 71,4 miliardy Kč), který pro balkánskou zemi vyčlenil v březnu. Fond požadoval plán, jak bude Srbsko financovat svůj rostoucí rozpočtový deficit za nynější finanční krize.

Fond navrhl, aby Srbsko zvýšilo daň z přidané hodnoty na veškeré zboží a služby, která je dnes na 18 procentech. Srbští politici ale uvedli, že uspoří zmenšením státní administrativy. Zemi tak čeká radikální reforma veřejného sektoru, která se dotkne úřadů, vzdělání, zdravotní péče i důchodového systému. Státu ale má v následujících letech výrazně snížit výdaje.

Dragutinovičová řekla, že nachystá rozpočtové škrty ještě před schůzkou srbské vlády s lidmi z MMF. Jednání s fondem se má obnovit 20. října.

Fond naléhá, aby rozpočtový deficit země v příštím roce klesl na 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Nyní dosahuje 4,5 procenta a vláda navrhovala jeho snížení na čtyři procenta HDP.

Dragutinovičová dodala, že by požadavek fondu splnilo propuštění 20 procent státních zaměstnanců. Návrhy ministerstev na racionální redukci veřejných výdajů Dragutinovičová očekává do tohoto pátku.

Odborový svaz zastupující státní zaměstnance již slíbil stávky. Kvůli propadu ekonomiky již přišlo o místa zhruba pět procent celkové pracovní síly v zemi, tedy 31.000 lidí. Nezaměstnanost je teď v Srbsku na 18 procentech.

Z půjčky schválené v březnu Srbsko čerpalo již 788 milionů eur. Země předpokládá, že dalších 700 milionů eur získá, aby mohla financovat rozpočtový deficit.

Kvůli hospodářské krizi se s žádostí o pomoc na fond obrátily i Ukrajina, Nigérie, Pákistán, Srí Lanka, Mexiko, Island, Bělorusko a dva státy Evropské unie, Maďarsko a Lotyšsko, napsala agentura AP.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK