Tržby průmyslu skla a keramiky poznamenala silná koruna i krize

14.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Liberec 14. září (ČTK) - Silná koruna, asijská konkurence i počínající hospodářská krize jsou hlavními příčinami propadu tržeb výrobců skla, keramiky a porcelánu v loňském roce. Sklárny a porcelánky s více než 20 zaměstnanci uskutečnily loni zakázky za 49,81 miliardy korun, což bylo meziročně o 5,6 procenta méně. Navzdory tomu vykázal obor kladné saldo zahraničního obchodu 26,2 miliardy korun, předloni bylo ale ještě o pět miliard vyšší. ČTK to dnes zjistila z výroční zprávy, kterou zveřejnila Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR.

Tržby loni klesaly ve všech odvětvích oboru s výjimkou plochého skla a technické a zdravotnické keramiky, kde naopak navzdory nevýhodným kurzům rostly. Zejména výrobcům technické a zdravotnické keramiky se opravdu dařilo. Jejich tržby meziročně vzrostly o 14,8 procenta. Hlavně zdravotnická keramika zažívala boom, když její prodeje vzrostly o třetinu z 1,8 miliardy v roce 2007 na loňských 2,39 miliardy korun.

Téměř o pětinu naopak klesly tržby v oblasti výroby skleněných vláken. "Zaviněn byl (pokles) silnou korunou, stále silnější konkurencí levných výrobků z Číny a krizí ve stavebnictví ve druhé polovině roku," uvádí zpráva asociace. Výrazný propad tržeb postihl také výrobu užitkového skla a porcelánu a ostatního skla, které zahrnuje výrobu bižuterie. Zahraniční poptávka po skleněné bižuterii a skleněných polotovarech pro ni se meziročně snížila a tržby klesly o 36 procent na 2,97 miliardy korun.

Zatímco význam technického skla a keramiky rok od roku roste, výroba užitkového skla a porcelánu se na celkových tržbách oboru podílí stále méně. Ještě v roce 2002 pocházelo přes 23,1 procenta tržeb z výroby užitkového skla a porcelánu, loni to bylo 17,5 procenta a podíl bude zřejmě dál klesat. Jedním z důvodů je krach největší majetkově spjaté skupiny výrobců skla a porcelánu Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, loni v září, který znamenal významný útlum výroby. Ten pokračuje i letos.

Orientace na technické sklo a stále vyšší podíl automatizované výroby, se výrazně projevily také v úbytku zaměstnanců v odvětví. Zatímco ještě v roce 2002 zaměstnávaly sklárny, keramičky a porcelánky téměř 41.480 lidí, loni už jich bylo jen 31.240, což představuje propad o čtvrtinu. Počet zaměstnanců v oboru bude dál klesat i v letošním roce. Podniky skupiny BCT a Porcela plus sice postupně s novými vlastníky obnovují výrobu, zaměstnají však mnohem méně lidí. Stovky lidí propouštějí i další podniky, mezi jinými například největší výrobce bižuterie a polotovarů Jablonex Group.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK