Transparency pranýřuje korupci v soukromém sektoru

23.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha/Berlín 23. září (ČTK) - Korupční praktiky v soukromém sektoru stojí miliardy a poškozují spotřebitele, hospodářskou soutěž a ekonomický rozvoj. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy mezinárodní organizace Transparency International (TI). Kromě obecných zjištění se TI na téměř 500 stránkách věnuje podrobněji asi 40 zemím. Česká republika a Slovensko jsou ale zmiňovány jen okrajově - například v připomínce kupónové privatizace a praktik tunelování či korupce provázející údajně dodávky stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky a JAR.

Sborník TI nazvaný Zpráva o korupci (Global Corruption Report; GCR) se letos zaměřil na korupci v soukromém sektoru a popisuje řadu příkladů, kdy manažeři, majoritní akcionáři a další subjekty uvnitř podniků zneužívají svěřených pravomocí k osobnímu prospěchu, na úkor vlastníků, investorů, zaměstnanců a společnosti jako celku.

"Vedoucí pracovníci se mohou například oportunisticky soustředit na zajištění štědrých výplat pro sebe samotné místo na dlouhodobou ziskovost a udržitelnost podniku - což je fenomén, který byl označen za významný faktor nynější finanční krize," uvádí zpráva.

V jedné z kapitol se sborník věnuje také propojení mezi privatizací a korupcí a konstatuje, že toto spojení se všeobecně předpokládá, ale zatím jen málo analyzuje. "Kolem privatizace a toho, jak živí korupci, existuje spousta kouře, ale zjistit, zda je pod ním také oheň, odkud vzešel a jak ho zvládnout - to je komplikovanější záležitost," konstatuje zpráva.

Celosvětově bylo od roku 1980 privatizováno více než 100.000 velkých podniků a firem a zhruba stejný počet menších podniků, uvádí zpráva. Zisky z jejich prodeje dosáhly zhruba 700 miliard dolarů, ale celková hodnota zprivatizovaného majetku byla ve skutečnosti mnohem vyšší, protože mnohé firmy byly doslova rozdány, především v bývalých komunistických státech.

Privatizace zvýšila nerovnost, přinejmenším v krátkodobém měřítku a především v bývalých komunistických státech. Nejlepším příkladem je Rusko. Navzdory rozdílení podílů v privatizovaných firmách veřejnosti skončilo až 90 procent nejlukrativnějších položek v rukou malé skupiny podnikatelů.

Jiné země, které použily takzvaný systém kupónové privatizace - například Česká republika, Rumunsko či Ukrajina - došly k obdobným, byť ne tak dramatickým výsledkům. V České republice manažeři investičních fondů nahromadili kupóny a pak "vytunelovali" zdroje převodem podílů na pobočky, které sami vlastnili nebo kontrolovali. V rukou občanů tak nechali jen pasiva prázdných skořápek firem, připomíná zpráva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK