G20 dá větší pravomoci Asii, bude to ale na úkor Evropy

25.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Pittsburgh 25. září (ČTK) - Skupina rozvinutých a rozvojových zemí G20 dnes pravděpodobně přizná větší rozhodovací pravomoci asijským zemím, jejichž vliv na mezinárodní politické i ekonomické scéně se v poslední době rychle zvyšuje. Ukazuje to návrh komuniké, na němž by se měli zástupci G20 shodnout na závěr své dvoudenní vrcholné schůzky. Změny ve prospěch Asie ale asi budou na úkor Evropy.

Skupina jedná o světové finanční a hospodářské krizi a způsobech, jak ji nejlépe podobným problémům do budoucna předcházet. Jedním z hlavních cílů, který si delegáti vytyčili, je například omezení platů manažerů v bankách, byť se tento záměr setkává na více frontách s kritikou.

Summit v Pittsburghu má ale šanci zapsat se do dějin jako historická schůzka. Dohodnout by se na něm totiž měly tak zásadní změny, jako je přiznání většího vlivu a rozhodovacích pravomocí zemím ve fázi silného růstu. To je hlavně Čína a Indie, ale i například Jižní Korea.

Delegáti schůzky se shodli na tom, že skupina G20 bude mít mnohem důležitější úkol než dosud a bude fungovat obdobně, jako fungují například správní rady v podnicích. To znamená, že bude společně řešit nejvážnější problémy, jimž bude světová ekonomika čelit. Více než 30 let toto privilegium patřilo velmi úzké skupině G7, což je ale teď změní.

Nadále se ale bude scházet skupina G8, což jsou země G7 plus Rusko. Starat se ale budou o záležitosti obecné důležitosti, například o zajištění mezinárodní bezpečnosti. Změny inicioval americký prezident Barack Obama a podle agentury AP budou oznámeny dnes.

Opatření, která se delegáti chystají schválit, podtrhují změnu v rozložení sil ve světě. Naposledy se něco podobného odehrálo začátkem 70. let minulého století, kdy se začali scházet zástupci nejvyspělejších zemí G7. Ti řešili problémy, které byly tehdy nejpalčivější, především šoky na trhu s ropou, stagflace a další ekonomické krize té doby.

Summit v Pittsburghu podle očekávání provázejí protesty. Tamní policie se střetla s demonstranty, kteří dělali nepořádek a házeli kamením. Vážná zranění nejsou hlášena, několik lidí ale bylo v souvislosti s výtržnostmi zadrženo.

Skupina G20 sdružuje vyspělé a klíčové rozvojové země. Patří do ní Evropská unie a dalších 19 zemí světa, jmenovitě Británie, Spojené státy, Argentina, Brazílie, Indie, Austrálie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Jižní Korea, Rusko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. Členy G7 jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Velká Británie, Německo, Itálie a Francie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK