Největším finančním centrem světa je Londýn, čínská města útočí

28.09.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 28. září (ČTK) - Největším finančním centrem světa zůstává Londýn. Podle aktuální studie Global Financial Centres Index (GFCI) zaujala další místa města New York, Hongkong a Singapur. Do popředí se stále více tlačí Čína. Na konci první pětky se senzačně umístil čínský Šen-čen a desítku uzavírá Šanghaj. V kategoriích jako bankovnictví, pojišťovnictví a finanční služby v minulém půlroce soupeřilo 75 měst včetně Prahy, která skončila na 65. místě. Výsledky ČTK poskytla firma Capital Partners.

"Podle studie je Londýn světovou jedničkou ve správě aktiv, pojišťovnictví, profesionálních finančních službách, infrastruktuře a dalších obecných výhodách," shrnul analytik Capital Partners Josef Stoulil. Jak dodal, tato metropole na Temži je také sídlem více než poloviny ze sta nejlepších ostrovních akciových společností kótovaných na burze.

Newyorský Wall Street sice udává tón světovým akciovým trhům, ale podle studie měl New York nad Londýnem navrch pouze v bankovnictví. I u třetího Hongkongu hraje roli burza. "The Hong Kong Stock Exchange má své specifikum v pasivní roli místní vlády. To v jiných rozvinutých finančních systémech nebývá obvyklé," doplnil analytik. Singapuru zase podle něho pomohlo i vysoké hodnocení profesionálních služeb a vládních regulací.

Poprvé v žebříčku, a hned na pátém místě, se umístilo čínské finanční centrum Šen-čen. "Jeho burza cenných papírů má více než 500 kótovaných společností a eviduje přes 35 milionů registrovaných investorů," poukázal Stoulil.

Šestý celkově a druhý v Evropě skončil Curych, především za správu aktiv, přístup na trh, obchodní prostředí, pojišťovnictví a profesionální služby. Hned za ním následovalo Tokio, kterému k posunu do elitní desítky pomohla infrastruktura, vládní regulace, správa aktiv a pojišťovnictví. Z desítky naopak vypadl Frankfurt, který klesl na 12. místo, a Boston, nyní až na 18. pozici.

Praha od jara poklesla o sedm příček, ale ve střední Evropě jí předčila jen Vídeň na 46. místě. Počet do hodnocení zahrnutých měst se ale od jara o 13 zvýšil. Varšava skončila 69. a Budapešť předposlední. Vůbec nejhorší hodnocení pak dostal islandský Reykjavík.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK